З книжкової полиці. Василь Симоненко

Виноградівська центральна районна бібліотека представляє рубрику «З книжкової полиці».

Переслідуючи тенденцію пропаганди читання, адже читати це – цікаво та ерудовано; щонайменше – приємно та корисно проведений час.

Тому до уваги читачів –  ювіляр Василь Симоненко.

Книги, які відкривають літературний портрет автора, Симоненко як особистість, твори письменника.

Для любителів поезії та прози, для учнів, студентів, викладачів…

Коротка біографічна довідка.

Василь Андрійович Симоненко народився 8 січня 1935 р. в селищі Біївці Лубенського району на Полтавщині. Батьки його були колгоспники, усе дитинство пройшло на селі у важкі воєнні та повоєнні часи.

1952 р. закінчив середню школу в Тарандинцях і вступив на факультет журналістики Київського університету. Через п’ять років закінчив його і одружився на черкащанці Людмилі Півторадня. Працював у «Черкаській правді», «Молоді Черкащини», «Робітничій газеті». Писати вірші почав ще в студентські роки, але в умовах прискіпливої радянської цензури друкувався неохоче. Перша збірка «Тиша і грім», що вийшла 1962 р., була впливом серця чистого і довірливого юнака, захопленого повівами «хрущовської відлиги». Збірка була схвально сприйнята критикою і читачами. Разом з іншими талановитими представниками української молоді Василь Симоненко бере участь у роботі Клубу творчої молоді, їздить Україною, спілкуючись із ровесниками. Потім поет працює в комісії, що займалася розслідуванням масових розстрілів у катівнях НКВС. Потрапляє під нагляд КДБ. Улітку 1962р. міліціонери заарештували та жорстоко побили його. Відмовлялися друкувати твори, друзі відвернулися. Восени 1962р. починає щоденник «Окрайці думок». У 1963 вийшла казка «Цар Плаксій та Лоскотон» На початку вересня 1963р. ліг у лікарню, оскільки після побиття його мучили болі, було діагностовано рак нирок. Помер він 14 грудня 1963 р. Поет прожив лише 28 років. З великими труднощами друзям В. Симоненка вдалося надрукувати його твори: 1964 р. — «Земне тяжіння», 1965 р. — збірку новел «Вино з троянд», 1966 р. — «Поезії», 1981 р. — «Лебеді материнства».

Псевдоніми Симоненка — В. Щербань, С. Василенко, Симон.

Твори Василя Симоненка
– перша збірка «Тиша і грім»
– цикл «Мандрівка по цвинтарю»
– цикл «Заячий дріб»
– оповідання «Вино з троянд»
– оповідання «Кукурікали півні на рушниках»
– оповідання «Весілля Опанаса Кровки»
– оповідання «Лебеді материнства»
– оповідання «Ти знаєш, що ти — людина»
– казка «Подорож у країну Навпаки»
– казка «Цар Плаксій і Лоскотон»
– щоденник «Окрайці думок»
– посмертна збірка «Земне тяжіння»

Нижче описані книги знаходяться у фонді Виноградівської ЦРБ. Запрошуємо.

Симоненко В.А.

С37    На схрещених мечах: Вибр.твори / Передм. О.Гончара; Упорядкув., післямова, комент. В.Костюченка. – К.: Унів. Вид-во «Пульсари», 2004. – 384 с. (Б-ка Шевченк.ком.)

ISBN 966-01-0320-4 (серія)

ISBN 966-7671-77-1

Василь Симоненко – постать, яка сколихнула суспільну думку України кінця 50-х ‑ початку 60-х років. Як спрагла земля вбирає в себе цілющу вологу дощу, так народ взяв у свою національну свідомість його чисту, правдиву поезію. Пропоноване видання ‑ найповніше з усіх досі виданих книг шістдесятника Василя Симоненка. Воно охоплює поетичні, прозові твори, статті, щоденник, листи поета. Розраховане на широке коло читачів.

Олесь Гончар:

«З глибини народного життя вийшла поезія Василя Симоненка. З мужності народу, з горя його і його звитяжної боротьби виспівалась вона. Звідси той дух непоборний, яким вона пройнята, звідси та розпашіла пристрасть, яка буяє в ній. Вітер часу не остудив Симоненкових поезій, вогнем душі жевріють вони й сьогодні, як і тоді, коли вперше так жагуче й неповторно вибурхнулись у світ».

Віктор Костюченко:

«Василеві Симоненку було не повних 29 років, коли він полишив цей світ. Усього лише 10 років творчої діяльності. Та за цей короткий час він устиг створити і виколисати таку щемку думу про свій знедолений народ, що іншим буває не під силу за все життя…

Правда, правдивість, правдолюбство у творчості В. Симоненка посіли провідне місце. В цьому він бачив обов’язкову умову художнього освоєння. Чи торкався глобальних проблем: історія, народ, влада,‑ чи мовилося про конкретні людські взаємини. І саме завдяки цьому ми так глибоко сприймаємо художню правду у творах В. Симоненка, віримо поетові».

Симоненко В.А.

С37  У твоєму імені живу: Поезії,оповід., щоденник.зап., листи / Упоряд.та післямова В.В.Яременка; Передм.О.Т. Гончара; [Іл. В.І.Касіяна, М.І.Стратілата; Упоряд. Фотоіл. Матеріалу Д.С.Чередниченка]. – з-те вид. – К.:Веселка, 2003. – 382 с.: іл.

ISBN 966-01-0288-7

Книга видатного поета-шістдесятника Василя Симоненка (1935—1963) містить не тільки хрестоматійні твори, а й низку таких, що не друкувалися десятиліттями. Здобутком широкого загалу читачів стануть поезії, оповідання, щоденникові записи, добірка листів, біографічні матеріали.

Симоненко В. А.

С37   Твори: У 2т. – Т.1: Поезії. Казки. Байки. З неопублікованого. Проза. Літературні статті. Сторінки щоденника. Листи/Упоряд. Г.П. Білоус, О.К. Лищенко.- Черкаси: Брама. -Україна, 2004. -424 с.
Включає поезії зі збірок : «Тиша і грім», «Земне тяжіння», «Ти знаєш, що ти – людина»; казки, байки, прозу, літературні статті, листи.

ISBN 966-8756-05-3 (зібрання творів)

ISBN 966-8756-06-1 (том 1)

Перший том творів Василя Симоненко складає вимогливо відібрані упорядниками, випробувані часом і прихильністю шанувальників, твори, що знайшли свого читача як серед науковців, колег по перу, так і серед широкого читацького загалу. Взято до уваги прижиттєві публікації та видання, звірено деякі тексти з оригіналами, залучено нові вірші, що збереглися в записах колег і друзів поета.

Видання розраховане  на широке читацьке коло, в першу чергу – школярів, студентів, вчителів української літератури, викладачів вузів.

Симоненко В..

С37   Твори: У 2т. – Т2: Статті. Рецензії. Нариси. Виступи. Листи. Автографи. Документи бібліографічного характеру/ Упоряд. Г. В. Суховершко, П. М. Жук, Т. А. Клименко, С. І. Кривенко. – Черкаси: Брама Україна, 2004. – 320 с.

ISBN 966-8756-05-3 (зібрання творів)

ISBN 966-8756-07-Х (том 2)

До цієї книги ввійшли статті, кореспонденції, нариси, рецензії та інші публікації  відомого українського поета і журналіста Василя Андрійовича Симоненко (1935-1963), написані у 1957-1963 роках. Вони дають можливість читачам краще представити собі Василя Симоненка як журналіста, як особистість з притаманними йому громадянськими і духовними ідеалами, а також є своєрідними документами про різні сторони тієї дійсності, в якій жив і творив автор. Деякі статті він підписував В.Левада, В. Щербань.

Це видання є своєрідною даниною пам’яті Василя Симоненка, розраховане на працівників засобів масової інформації, авторський актив, на всіх хто прилучається до української національної журналістики.

Історія української літератури ХХ століття: У 2 кн. Кн.2: Друга половина ХХ ст. Підручник/ За ред.. В. Г.Дончика. – К.: Либідь, 1998. – 456с.

ISBN 966-06-0026-7 (кн..2)

У другій книзі підручника в оглядових  та портретних розділах висвітлюється літературний процес від 40-х до 90-х років ХХ століття.

Жулинський Микола.

ISBN 978-966-06-0598-5

Ж87  Українська література: творці і твори : учням, абітурієнтам, студентам, учителям / Микола Жулинський. – К.: Либідь, 2011. – 1152 с., іл..

Цю свою книжку відомий критик, літературознавець, громадський діяч, професор, академік НАН України Микола Григорович Жулинський замислював як велику шпаргалку – підручний літературознавчий матеріал з текстами. З п’ятидесяти нарисів – есеїв, героями яких є як широко-, так і маловідомі українські митці, автор творить велике панно – цілісний портрет національної літератури ХІХ-ХХ ст. Провідна ідея книжки: змагання за своє світобачення для багатьох українських письменників було змаганням за збереження цілісності української культури, за збереження і розвиток української мови, а отже – української нації. Важливим складником цієї своєрідної антології є художні тексти, ретельно дібрані до кожного нарису, серед них – раритетні чи призабуті. Для тих, хто вивчає чи викладає українську літературу, всіх небайдужих до історії й сучасності української словесності.


В42  Відлуння Десятиліть. Українська література другої половини ХХ сто.: Навчальний посібник (серія «Шкільна бібліотека») / Упорядник М.О. Сорока. – К.: Грамота, 2001. – 463 с.

 ISBN  966-95893-6-3

Рекомендовано Міністерством освіти і науки України як навчальний посібник.
Здебільшого для школярів, котрі нині не в змозі ні на селі, ні в місті прилучитися до воістину страдницької творчості українських поетів другої половини двадцятого століття.

Чим цих піввіку увійшло в історію України? Хто вони, ті ратаї високої Музи, які кинули відчайдушний виклик цивілізовано-нецивілізованій добі?
…Помер Торквемада двадцятого століття Йосиф Сталін… Так звана хрущовська «відлига»… Брежнєвсько-сусловське ідеологічне засилля із задушливими репресіями і з суцільною русифікацією… Період розпаду Союзу незламного й державна незалежність України…

В українську поезію входили ще недавні фронтовики: зранені, дивом уцілілі, але, змінивши бойову зброю на перо, вони так само безстрашно були готові прислужитися художньому Слову. Прийшли й ті, хто пережив голодомор 30-х років, хто ще малим на власновіч бачив війну, а відтак зніс злигодні й поневіряння повоєнних літ.

Сьогодні багато пишеться про покоління поетів-шістдесятників. Так, це їм судилося стати жертвами ідеологічних погромів після хрущовської «відлиги». Брежнєвський «застій» украй унеможливив праведну літературну творчість, реалізацію таланту в будь-якій сфері культури і мистецтва. Потрібні були неймовірні зусилля, аби поетові залишатися самим собою, йти до читача зі словом від серця.

У45  Українські письменники. Довідник – К.: Велес, 2013. – 368 с.

ISBN 966-8263-43-Х

Довідник подає біографічні дані, огляди творчості, перелік основних творів та додаткову літературу про українських письменників, які стали класиками, а також про сучасних українських письменників. Для полегшення орієнтації у літературних процесах та творчості окремих письменників і поетів у довіднику вміщено додаток «Літературні напрями та течії”.

Дзюба І.М.

Д43  З криниці літ: У 3 т. – Вид. дім «Києво-Могилянська академія», 2006-2007.

ISBN 966-518-366-4

Т.3: Літературні портрети; Дніпровський меридіан; Зі спогадів. – 2007. – 896 с.


ISBN 978-966-518-416-4

У третьому томі вибраних праць Івана Дзюби подано низку літературних портретів українських письменників ХІХ і ХХ століть, спогади про діячів культури; в розділі «Дніпровський меридіан» ідеться про перегук  мотивів української, білоруської та литовської літератур.

Книжка розрахована на студентів, викладачів гуманітарних  дисциплін та всіх, хто цікавиться явищами української літератури.

У45 українська мала проза ХХ століття. Антологія /  Агеєва В. – К.: Факт, 2007. – 1510 с.

ISBN 978-966-369-221-3

У цій книжці представлено найкращі твори українських новелістів ХХ століття, зокрема Ольги Кобилянської, Михайла Коцюбинського, Михайла Яцківа, Василя Стефаника, Миколи Хвильового, Віктора Домонтовича, Григора Тютюнника, Тараса Прохаська, Оксани Забужко, Василя Симоненко.

Наша мала проза розкрила психологію перечулених, мімозно вразливих нових жінок епохи декадансу – і неймовірно трагічний досвід галицьких переселенців у Новий світ, високий ідеалізм митців-модерністів, котрі поставили творчість вище за всі цінності, – і розчарування безґрунтовних революційних романтиків, які захотіли взяти на себе місію вдосконалення Божого творіння. У другій половині століття кращі українські майстри зосереджувалися на героях-марґіналах, що не могли співіснувати з радянською дійсністю. Покоління 1991 року скрупульозно аналізувало стан людини, котра переживає страх узвичаєних цінностей і мусить адаптуватися до цілком нового часопростору. Маємо цілий ряд блискучих імен, різні стильовімоделі, різні індивідуалні манери письма, пов’язанихяк з модерністськими, так і з визивно авангардними орієнтаціями й традиціями.

Ткаченко А.О.

Т48    Василь Симоненко : Нарис Життя і творчості.  –  К.: Дніпро, 1990. – 312 с.

ISBN 5-308-00823-Х

Василь Симоненко  прожив коротке, але яскраве життя і запалив свою неповторну зорю  на небосхилі нашої духовності. В нарисі, що є першою спробою цілісного  літературного портрета  В.Симоненка, розглянуто збірки «Тиша і грім», «Земне тяжіння», «Поезії», «Лебеді материнства» книжку новел «Вино з троянд», розкрито своєрідне взаємопроникнення громадянської та інтимної лірики, актуальність його сатири, глибокі потенції належно не поцінованого прозового  і літературно-критичного доробку.

Видання розраховане  на широке коло читачів.

У74   Усі українські поети / Упорядники Ю. І. Хізова, В.В. Щоголева –

Харків, ТОРСІНГ ПЛЮС, 2008. – 448 с..

ISBN 978-966-404-765-1

Книга “Усі українські поети” стане вірним помічником і порадником при підготовці до уроків української літератури та культури, семінарів, вікторин, написанні рефератів і доповідей. Ці матеріали розширюють відомості, надані у підручниках, і дають більш глибоке уявлення про життя та творчість відомих українських поетів. Книга стане у пригоді всім, хто цікавиться українською літературою та культурою.

Підготувала: Світлана Кедик,

завідуюча відділу обслуговування Виноградівської ЦРБ

Залишити відповідь