15 лютого 1989, Афганістан

Завершено виведення військ із Афганістану. Згідно з офіційними даними, останнім радянським солдатом, який залишив територію, став генерал-лейтенант Борис Громов.

Але насправді кілька тисяч радянських прикордонників та бійців спецпризначення залишалися в Афганістані ще до квітня 1989 року.

Безпосередньо саме виведення розпочалося 15 травня 1988 року. За цей час територію Афганістану залишили понад 100 тисяч військовослужбовців.

Попри формальне припинення бойових дій, за цей час душмани встигли вбити більше півтисячі радянських солдатів та офіцерів…

Виноградівська центральна районна бібліотека пропонує відтворити у пам’яті дані історичні події, що припали на долю  і українців також.

Адже майже десять років  солдати та офіцери героїчно билися на афганській землі. Ця війна забрала тисячі життів, зламала людські долі… На превеликий жаль, 53 закарпатці не повернулися до рідних домівок з афганської війни, п’ятеро – зникли безвісти, 60 стали інвалідами.

Серед когорти закарпатських представників воїнів-інтернаціоналістів є члени Виноградівської районної спілки ветеранів Афганістану: Олександр Палош, Микола Ломага, Володимир Павицький, Василь Дорогій, Володимир Локотош, Василь Матьола, Іван Гудак, Юрій Зейкан, Іван Кедик, Григорій Костан та інші.

Тож, сторінки цієї страшної війни назавжди залишаться в пам’яті нашого народу, батьків і матерів, які втратили своїх синів, простих солдатів, а день 15 лютого – як день пам’яті всіх загиблих.

Памя’ятаємо.

І саме тому бібліотекарі пропонують огляд книг, що наближають у часі до подій афганської війни. Серед ряду книг, що знаходяться у бібліотечному фонді наступні:

Генерал Петр Шкидченко

Генерал Петр Шкидченко. Воспоминания современников и документы. – 2-е изд. – К.: Пресс-КИТ, 2012. – 480 с.

ISBN 978-966-2742-05-3

Читателям предлагается сборник воспоминаний и документов, которые раскрывают о жизни выдающегося полководца и прекрасного человека – уроженца Украины, Героя Российской Федерации генерал-лейтенанта Шкидченко Петра Ивановича, который погиб 19 января 1982 года в Афганистане при выполнении боевого задания.

Книга рассчитана на широкий круг читателей.

АІСТ

Дмитренко О. АІСТ: Сильніший від смерті: худож.-докум. повість / О.М. Дмитренко. – К.: Криниця, 2011. – 672 с.: портр., іл.

ISBN  978-966-7575-59-5

У цій книзі розповідається про життя та смерть поета, лейтенанта з Дніпропетровщини Олександра Стовби, що загинув у замовчуваній війні в Афганістані (1980 р.). За мужність та героїзм при виконанні військового обов’язку О. Стовба був удостоєний Зірки Героя. У 1984 році його посмертно прийнято до Спілки письменників України.

Автор повісті порушує непроминущі проблеми формування гідної особистості, громадянина і патріота, а також висвітлює документально трагічну тему винищення молодого покоління у кривавій афганській війні 1979-1989 років.

История Афганистана

История Афганистана с древнейших времён до наших дней / отв. ред. Ганковский Ю.В. – М.: Мысль, 1982. – 368 с.

В работе исследуется процесс становления афганского государства, многовековая борьба народа Афганистана за свою свободу и независимость, против попыток колонизаторов, прежде всего английских, подчинить страну.
Особое внимание уделяется социально-экономическим и политическим преобразованиям, осуществлённым под руководством НДПА в результате победы апрельской революции 1978 г., а также советско-афганским отношениям, сыгравшим решающую роль в упрочении независимости Афганистана.

Третий тост

Проханов А.А.  Третий тост: Новеллы. – М.: Воениздат, 1991. – 544 ст.

Кто  прошел Афганистан, тот знает что третий тост провозглашают за павших. В сборнике новелл – образы и лики афганской войны. По замыслу автора – она памятник погибшим.

Книга рассчитана на широкий круг читателей,

Александр Проханов. Светлей лазури

Повесть А. Проханова “Светлей лазури” посвящена советским воинам в Афганистане, и рассказывает об одном дне батальона боевой охраны на трассе Саланг, защищающего от нападения колонны афганских машин с мирными грузами и людьми.

Тайны афганской войны

«Тайны афганской войны» назвали свою книгу полковник А. А. Ляховский и подполковник В. М. Забродин. И это не журналистский прием, имеющий целью завлечь читателя. В книге собраны до недавнего времени засекреченные подлинные документы и материалы, связанные с вводом советских войск в Афганистан и ходом боевых действий в течение всей войны, дан их анализ. Из абсолютно достоверных источников читатель узнает о расстановке политических сил с 1978 по 1990 гг. у нас в стране, в руководстве ДРА и афганской оппозиции. Впервые в СССР читатель сам изучит «белые пятна» афганской войны, информация о которой раньше находилась за семью печатями.

Підготувала Світлана КЕДИК

завідуюча Виноградівської ЦРБ

Залишити відповідь