«Реабілітовані історією. Документальні інтерпретації»

Трагічною сторінкою історії радянського Закарпаття є масові та вибіркові політичні репресії. Проти багатьох категорій населення держава розгорнула терор, що призвів до численних жертв ‒ убито, засуджено, інтерновано для примусових робіт загалом близько 50 тис. осіб. Репресивнокаральна система тоталітарного режиму в 1944-1991 рр. на Закарпатті діяла за класичними шаблонами, проте позначена регіональними особливостями.

Політичні репресії на Закарпатті проводилися в різних формах: позбавлення життя та волі, переселення в примусових формах, висилання і заслання за межі краю, позбавлення громадянства, примусове влаштування у медичних закладах, позбавлення чи обмеження громадянських прав і свобод за політичними, національними, релігійними, соціальними мотивами.

Тоталітарна система здійснила на Закарпатті низку злочинів проти людяності. Проте ці злочини так і залишилися не розслідуваними, а їх замовники, організатори, виконавці уникли справедливого покарання.

Істориками-дослідниками виділено декілька етапів політичних репресій на Закарпатті: 1944-1945 рр. – цілеспрямована ізоляція прихильників попередніх державних режимів; 1946-1953 рр. – приборкання населення, котре свідомо виступало проти нововведень радянської влади; 1954-1988 рр. – переслідування закарпатських представників всеукраїнського руху противників тоталітаризму; 1989-1991 рр. – початок процесу реабілітації жертв політичних репресій.

Виноградівська центральна районна бібліотека не лишається осторонь вказаної теми та представляє загалу добірку публіцистично-документальної літератури з єдиною метою: привернути увагу суспільства до історичної правди, адже колишні політв’язні заслуговують пошани за те, що взяли на себе і витримали репресивний удар комуністичного режиму. В очах нинішньої громадськості вони є носіями ідеалів свободи, боротьби за незалежність України, патріотичної самопожертви.

Варто зауважити, що серед переліку репресованих уродженці Виноградівщини:

Іван Бігун (1922-2002). Поет-політвязень. Його поезії належать до громадянської лірики, перейнятої палкою любов’ю до рідної землі, відданістю національній ідеї, ідеалам своди й духовної суверенності. Сповідував любов до України. Народився  26 червня 1922 року селі Велика Копаня;

Дмитро Попович (1899-1968). Письменник, педагог, громадсько-культурний та релігійний діяч Закарпаття 20-40-х років ХХ століття, який зазнав тортур радянських  ГУЛАГів. Наснажена гуманізмом та патріотизмом, його спадщина на ниві літератури, журналістики, освіти, науки залишила помітний слід у справі примноження традицій, духовності, слугує відродженським змаганням краю. Народився Дмитро Попович  7 листопада 1899 року в селі Онок.

Іван Ловга (1907-1990) Громадсько-політичний діяч. Відбував покарання в тюрмах. Народився 16 вересня  1907 року в селі Довге Іршавського району, а 1924-го родина Ловгів переселилася в село Чорнотисів  Виноградівського району. Проводив значну патріотичну роботу серед молоді району, області, часто зустрічався  з колишніми учасниками розвід групи…Помер 14 грудня 1990 року.

Іван Маргітич (1921-2003).Релігійний і громадський діяч, єпископ Мукачівської єпархії. Як громадський діяч, просвітянин, проводив чималу роботу із становлення та зміцнення незалежності нашої держави, розвитку української культури. Народився 4 лютого 1921 року в селі Боржавське;

Іван Чейпеш (1918-1983). Греко-католицький священик. Його звинуватили в тому, що під час богослужіння він використовував церковний амвон і виступав перед віруючими  з антирадянськими проповідями. Народився 5 жовтня  1918 року в селищі Королево. Був убитий при ліквідації масових безпорядків 5 серпня 1983 року в м. Воркуті.

Дотепер точно невідомо, скільки закарпатців було засуджено з політичних мотивів, і визначити чітку кількість репресованих неможливо. Але цілком можливо пам’ятати.

Реабілітовані історією. Закарпатська область. Книга 1.

Реабілітовані історією. У двадцяти семи томах.  Реабілітовані історією. Закарпатська область. У двох книгах. – Книга перша. – Ужгород: ВАТ «Видавництво «Закарпаття», 2003. – 788 с.

ISBN 966-7703-73-8

У книзі першій науково-документальної серії книг «Реабілітовані історією. Закарпатська область» опубліковані результати дослідження про масові політичні репресії у передвоєнні та повоєнні роки (1920-1950 рр.).

У вступній статті особлива увага приділяється регіональним особливостям функціонування більшовицького режиму.

Також подані біографічні дані про репресованих жителів Закарпатської області. 

Реабілітовані історією. Закарпатська область. Книга 2.

Реабілітовані історією. У двадцяти семи томах.  Реабілітовані історією. Закарпатська область. У двох книгах. – Книга друга. – Ужгород: ВАТ «Видавництво «Закарпаття», 2004. – 800 с.

ISBN 966-7703-73-8

ISBN 966-7703-88-6

У другій книзі науково-документальної серії книг «Реабілітовані історією. Закарпатська область» публікуються архівні документи, які розкривають формування системи державного терору на території області, описані методи роботи радянських спецслужб, подані спогади I. Бiгуна, Д. Пригари, А. Бокотея, В. Iгнася, О. Марини, В. Марчука, Ю. Сабова, М. Маслея, З. Штерна, I. Сегеди, О. Росула, М. Шiмонi, В. Цугою, В. Гурдзана, I. Ю. Коршинського, В. Лолина, Ю. Чорi, А. Добея, П. Кампова, Г. Мейсарош, Д. Васька.

У розділі «Біографічні нариси» описані трагічні долі громадських та політичних діячів: А. Бабиченка, М. Бандусяка, А. Бонка, Ю. Боролича, Ю. Бращайка, О. Бровчука, А. Волошина, М. Габовди, І. Гарагонича, М. Грицака, А. Добея, І. Дочинця, С. Клочурака, І. Ловги, М. Ороса, В. Рогача, О. Росула, Ф. Рубіш, Ю. Сікури, П. Цібере, С. Юськіва, П. Янути, священиків С. Бендаса, М. Долиная, В. Дулішковича, М. Желтвая, І. Карбованця, В. Микуляка, М. Мурані, Д. Поповича, М. Сідака, О. Хіра, В. Хоми, І. Чейпеша, єпископа І. Маргітича, письменників В. Бірчака, Й. Бойчука, Ф. Іванчова, Ю. Чорі, Героя Радянського Союзу капітана С. Вайди, генерал-полковника армії ЧССР В. Вальо, літературознавця І. Волощука, історика Ю. Гаджеги, льотчика І. Гази, коменданта «Карпатської Січі» Д. Климпуша, генерал-майорів С. Бундзяка, М. Кодріша, Ю. Костовича, М. Крічфалушія, В. Кучерявого, десантника С. Лизанця, педагогів Ю. Копина, П. Поповича, Д. Пригари, А. Скиби, хірурга І. Коршинського, журналістів І. Мондока, А. Патруса-Карпатського, голови Українського національного об’єднання Ю. Перевузника, інженера П. Тракслера, футболіста В. Федака, члена «Карпатської Січі» М. Шімоня.

Опублікований анотований перелік місць поховань громадян – жертв репресій – та увічнення пам’яті жертв війни і політичних репресій.

Подано бібліографічний покажчик публікацій про репресованих, а також іменний та географічний покажчики першої та другої книги.

Посилення політичних репресій проти мешканців Закарпаття на завершальному етапі його радянізації. 1947-1953 рр.

З 18

Посилення політичних репресій проти мешканців Закарпаття на завершальному етапі його радянізації. 1947-1953 рр. // Збірник архівних документів і матеріалів. – Ужгород : Карпати, 2016. – 744 с., іл..

ISBN 978-966-671-438-4

Фундаментальна збірка висвітлює період посилення комуно-партійного й адміністративного тиску на мешканців краю в перші роки його перебування у складі радянської держави. На конкретних фактах розкривається підступна роль указу Президії Верховної Ради СРСР від 26 травня 1947 р. «Про відміну смертної кари», що дав можливість органам МДБ застосувати до краян широкі заходи політичного переслідування та засудження на 25 років позбавлення волі в «особливих таборах» горезвісної каральної системи ГУЛАГу. Для багатьох цей шлях завершився втратою здоров’я, сім’ї та навіть життя: у розстрільних казематах органів НКВС-МДБ на території області, на етапах і табірних нарах від хвороб, недоїдання та виснажливої праці у шахтах, рудниках, лісоповалах…

Книга наповнена великою кількістю конкретних фактів масового протистояння мешканців краю радянській тоталітарній системі та її каральним органам.

До збірника ввійшли архівні документи з фондів Державного архіву Закарпатської області, відомчих архівів Управління СБУ та Головного управління національної поліції України в Закарпатській області, окремі архівні матеріали з фондів Закарпатської обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Ф. Потушняка, Закарпатського крайового культурно-освітнього товариства «Просвіта» та приватних збірок громадян.

Голгофа жертв політичних репресій : сторінками обл. тому “Реабілітовані історією”

Д 58
Довганич Омелян Дмитрович

Голгофа жертв політичних репресій : сторінками обл. тому “Реабілітовані історією” / передмова Миколи Олашина. – Ужгород: Гражда, 2009. – 304 с.: іл..

ISBN 978-966-8924-94-1

Серія біографічних нарисів про державних і громадських діячів, майстрів літератури і мистецтва, вчених, окремих громадян Закарпатської області, засуджених у 1939-1955 роках особливими нарадами при Міністерстві державної безпеки СРСР, військовими трибуналами, спецсудом Закарпатської України і Закарпатським обласним судом за так званий український буржуазний націоналізм, антирадянську діяльність в організаціях ОУН, Карпатської України, «Карпатської січі», різних політичних партій, підпільних молодіжних націоналістичних осередків і груп, за нелегальний перехід кордону та релігійні віруння.

Так ламалися долі репресованих закарпатців

Д 58
Довганич Омелян Дмитрович

Так ламалися долі репресованих закарпатців: Сторінками обласного тому «Реабілітовані історією» / Післямова Миколи Олашина. – Ужго­род: Ґражда, 2008. – 292 с.


ISBN 978-966-8924-76-7


У книзі вперше подано вибрані газетні статті та на­ри­си ав­­т­о­ра про репресованих радянською то­талі­тар­ною сис­­­темою закарпатців. Тексти винятково і повністю базуються на архівних до­ку­ментах та рід­кісних спогадах, і значно доповнюють фактичний ма­теріал вступ­ного розділу першої книги і нарисів другої книги об­ласного тому «Ре­абілітовані історією». 12 статей написано за про­позицією ре­дак­то­ра газети «Срібна Земля – Фест», інші дру­ку­валися раніше. У кін­ці додається список праць автора з цієї про­б­леми, опублікованих за ос­танні 20 років. Книга видається до 15-річчя незмінного пере­бу­ван­ня автора на посаді керівника на­у­ково-редакційного відділу об­лас­ної книги «Реабілітовані іс­то­­рією» при Закарпатській обласній дер­жав­ній адміністрації.

Криваві тіні кремлю

К 82

Криваві тіні кремлю : Літературна творчість репресованих / Упорядкування О. Д. Довганича та Д. М. Федаки; нариси про авторів О. Д. Довганича, О.В. Мишанича, І. Ю. Коршинського, В.В. Пагирі, С. П. Пойди, В. С. Попа, П. П. Тракслера, видавництво «Закарпаття», 2016ю. – 664 с.

ISBN 966-347-020-8

До тому увійшли твори 18 репресованих закарпатців. Адже ХХ століття було одним із найважчих в історії краю. Через горнило угорського, нацистського та совєтського режимів довелося пройти багатьом патріотам краю. Не дивно, що робоча група, випустивши двотомник „Реабілітовані історією”, підготувала окреме видання творів репресованих закарпатців. Серед поданих імен зустрічаємо як відомих письменників (Василь Гренжа-Донський, Зореслав, Іван Ірлявський, Андрій Патрус-Карпатський) , так і менш відомих у нас авторів, які опинилися за межами України (Юрко Боролич, Федір Іванчов, Йосип Тереля). Є в книжці імена і тих, про кого читач почує, мабуть, уперше (Іван Бігун, Ярослав Тулайдан, Федір Удичка). Книжка вирізняється жанровим різномаїттям. Тут можна прочитати і поезії, і прозу, і публіцистику, і спогади, і навіть листи, що робить „Криваві тіні Кремлю” – книжкою-документом. Упорядники – Омелян Довганич та Дмитро Федака відібрали цікаві і здебільшого маловідомі тексти, що дають уявлення як про кожного автора зокрема, так і про всю літературну творчість репресованих закарпатців. Наклад книжки – 2 тисячі, і з нею можна буде ознайомитися в кожній бібліотеці області.

«Біографічні нариси»  (PDF версія ) – відкрити

Підготувала Світлана КЕДИК

завідувачка відділу обслуговування Виноградівської ЦРБ

Залишити відповідь