«Будівничі закарпатських церков»: унікальні пропорції, вишуканий смак та архітектурні форми

2019-го у видавництві Олександри Гаркуші виходить друком книжка Михайла Сирохмана «Будівничі закарпатських церков».

Ілюстроване чорно-білими фото видання автор присвячує пам’яті свого діда майстра Михайла Ясіня.

Своєю чергою, автор дякує за допомогу у виданні багатьом людям.

Сам пише передмову в якій з перших рядків зазначає: «Дерев’яні  церкви вражають досконалістю форм та пропорцій, дивовижним поєднанням будівельної техніки й художнього мислення, витонченим смаком в оздобленні деталей, чистотою стилю. При спогляданні цих дивних творінь виникає природне бажання дізнатися щось про автора, взнати хоча б ім’я айстра – інженера й художника в одній особі, а якщо пощастить – то й відшукати факти його життя».

Ці слова дають розуміння читачу до цікавості людини, яка прагне віднайти секрет у природній закономірності – будувати.

Автор вивчає та ґрунтовно подає у книзі поняття «будівничий»; розгортає теорію будування від креслення плану до спорудження; виокремлює стилі церков відносно етнічного та географічного району Карпат…

Будівники-підприємці, будівники-самоуки, так чи інакше, автор спостерігає різні періоди, відкриває різних людей, вбачає форми. Проте, як сам зазначає у передмові: «Видання не претендує на вичерпність – напевно, нові експедиції по селах області та архівні дослідження могли б додати чимало нового матеріалу та доповнити існуючий. Однак 1990-ті роки та початок 2000-х були, вочевидь, останнім періодом, коли ще можна було зафіксувати відомості про талановитих майстрів нашого краю безпосередньо від їхніх нащадків. На жаль, доволі часто не вдавалося встановити або вточнити роки життя майстрів. Так само, з плином часу, зникло багато документів (рисунків, планів, особистих документів), що збагатили б картину їхнього життя».

Та попри це книгу про майстрів, що будували старовинні церкви, для якої впродовж 25-ти років збирав відомості відомий дослідник Михайло Сирохман, вважають унікальною у своєму роді. Адже у ній   йдеться про 110 майстрів, є їхні фотографії, розповіді про те, як склалися їхні долі.

Читаючи дане видання Ви обов’язково пройметеся творчою фантазією майстрів, які створили не просто споруди,  а залишили у архітектурний спадок унікальні пропорції, вишуканий смак та неперевершені форми… в тому числі представлені майстри Виноградівщини.

Книга Михайла Сирохмана «Будівничі закарпатських церков» знаходиться в книжковому фонді Виноградівської центральної бібліотеки, зокрема представляє її сектор краєзнавчої літератури.  Тут Ви маєте можливість дати відповіді на багато питань краєзнавства та ознайомитись з краєзнавчими документно-інформаційними ресурсами з різних аспектів життєдіяльності регіону.

Універсальний за змістом фонд  налічує понад три тисячі  документів. Серед них краєзнавчі дослідження науковців, художні твори місцевих авторів, видання української діаспори про край, туристичні путівники та інші видання. Це книги, які висвітлюють сторінки історії Закарпаття, окремих населених пунктів області, рекреаційні ресурси регіону, питання суспільно-політичного життя, економіки, освіти, культури та мистецтва…

Книжку можна отримати через послугу «Книга на замовлення» ( в зв’язку з карантинними обмеженнями, бібліотека працює в особливому режимі). Для замовлення цієї, чи будь-якої іншої літератури, Вам необхідно залишити коментар-замовлення на бібліотечній сторінці у соцмережі facebook

Або скористатись телефонним дзвінком: /03143/ 2-10-93

Лариса Вовканич,

бібліотекар сектору краєзнавчої літератури Виноградівської ЦРБ

Залишити відповідь