Соціокультурний проект «Вся Україна читає дітям»

 В Україні набирає обертів соціокультурний проект «Вся Україна читає дітям» мета якого – є відродження традиції читання у колі української родини; розвиток, зацікавленість, особливо дітей і молоді, у користуванні друкованою книгою як джерелом знань, заохочення їх до систематичного читання, а також підняття престижу, створення позитивного образу книги як важливого чинника у формуванні молодої генерації українського народу із сучасним мисленням та ідеями, залучення до бібліотек нових читачів. Ідея проекту полягає в тому, що публічні люди зокрема спортсмени, політики, письменники, видавці,  бібліотекарі, журналісти, представники всіх гілок влади читатимуть вголос дітям у школах-інтернатах, дитячих будинках, загальноосвітніх школах, бібліотеках, будинках сімейного типу, спортивних закладах та дитячих дошкільних закладах. Проект започатковано за ініціативи фундації АВСХХІ – «Вся Польща Читає Дітям» у рамках програми “Вся Європа Читає Дітям”. Девіз кампанії: «Читайте дитині від народження 20 хвилин щоденно!».

     Соціокультурний проект «Вся Україна Читає Дітям» передбачає передусім усвідомлення таких процесів:

  • Як тільки дітки заговорили, – вже можна навчати їх читати. Вони радо повторюватимуть все за довіреною їм особою (батьками, вихователями дитячих садків тощо).
  • Як тільки діти навчилися абетки, – вони повинні читати далі лише з власного бажання, а не з примусу. Якщо дитині не подобається читати, але вона любить слухати казки чи історії, – читати дитині вголос.
  • Дітям потрібно читати і в середніх класах школи, читати навіть тоді, якщо вони вже вміють дуже добре читати самі.
  • Дітей не можна заставляти читати, якщо вони не хочуть читати.
  • Дорослих треба заставляти читати дітям щодня. У контексті шкільної освіти пропоную ввести методику голосного прочитання вчителями текстів, уривків, поезії учням на уроках і виділити на це щонайменше 20хв.
  • Розуміння інтенцій творів, обговорення головних ідей та цікавих подій з життя письменників набагато важливіше і легше запамятовується, аніж рутинне заучування стандартних біографічних описів та переказування.
  • Дорослі повинні допомогти дітям у спілкуванні, зокрема через літературу, підготуватися до майбутнього дорослого життя. Вчителі не повинні уникати спілкування про сучасну белетристику, чи екранізацію творів, а чи обговорення «незручних» тем.
  • Доросле покоління не має права судити молоде покоління за те, що воно читає «не те», або «не так» (більшість студентів читають по книжці на тиждень, закачуючи їх у свої e-books).

 Активно включились у реалізацію проекту працівники  публічних бібліотек Виноградівщини, координуючи роботу з  місцевими письменниками, поетами, творчою інтелігенцією. Розпочинаємо проект  27 січня відвідуванням дитячого дошкільного закладу №8 де гостею буде  редактор літературно- мистецького  Інтернет- видання «Виноградівські вогні», поетеса. Світлана Кедик. Вона познайомить маленьких діточок із власними дитячими творами (переклад на угорську мову здійснюватиме бібліотекар сектору угорської літератури ЦРБ Меланчук Г.Й.). Дитячі віршики – найкоротші з усіх можливих історії, у яких є все, що творить літературу: звучання, ритм і зміст. Це водночас перше знайомство зі світом літератури і книг. Під час зустрічі звучатимуть веселі казки та проводитимуться  словесні та пальчикові ігри.  Тут же  дітки переглянуть  розвиваючий дитячий  мультфільм «Історія про дівчину, яка наступила на хліб», ознайомляться з новими дитячими  книгами отриманими центральною районною бібліотекою.  Наступна зупинка –  ЗОШ №3 ім.Ж.Перені, де  Валентина Костьо читатиме власні казки і вірші учням початкових класів. Сучасні бібліотеки  Виноградівщини  розгортають нові проекти, заходи та акції із залученням дітей дошкільного і шкільного віку та їх батьків, творчих людей  до популяризації читання:   літературні конкурси, творчі читання, читацькі марафони, родинні святкування Дня народження літературних героїв, читання – ігри,  постановки  лялькових театрів, створення   клубу родинного читання  і ін. Реалізація проекту висвітлюватиметься у соціальних мережах, друкованих і електронних ЗМІ. Забезпечуючи спілкування дітей із книгою, з авторами, залучаючи їх до книгочитання, ми не тільки створюємо культ книжки, але й перетворюємо читання з примусу на читання – життєву потребу, на читання-задоволення, читання-комунікацію.  

   Запрошуємо Вас, шановні  виноградівці, підтримати  цей проект і стати її безпосередніми учасниками.  Адже інтелектуальною, духовно багатою та високорозвиненою нацією може бути тільки нація, що читає.

Залишити відповідь