Інновація культурного простору України 21 століття знаходить відгук на теренах Виноградівщини. Адже в рамках програми «Створюємо інноваційний культурний продукт» від «Українського культурного фонду» Виноградівська центральна районна бібліотека впроваджує проект «Найміцніший кордон – державна мова». Власне, 3 травня 2019-го в читальній залі книгозбірні відбувся презентаційний захід.
Курси вивчення української мови для юнацтва, ляльковий театр для дітей, розширення мовно-культурного простору, інформаційно-просвітницькі заходи із залученням представників нацменшин 10-ти населених пунктів району… ось орієнтовний перелік завдань, що поклали перед собою бібліотекарі.
Згідно заявленої мети відвідувачі бібліотеки (представники нацменшин і не тільки) зможуть отримати об’єктивну та повноцінну інформацію про мовну політику держави. Що в свою чергу, дозволить створити майданчики для діалогу, залучивши людей до обговорення важливих суспільних подій регіону та країни. Відповідно – заохочення їх до вивчення та спілкування українською мовою.
Механізм втілення даного проекту передбачає створення на базі бібліотек-філій с. Нове Село та с.Шаланки лялькових театрів «Ластівка» й «Дзвіночок». В них візьмуть участь учні молодшого та середнього шкільного віку. Лялькові театри під керівництвом працівників базових бібліотек-філій працюватимуть з травня по жовтень 2019-го. Відвідуватимуть з виставами літні дитячі табори відпочинку, фестивалі, Дні села, виступатимуть у будинках культури, бібліотеках загальноосвітніх школах населених пунктів району, де проживають представники етнічних груп. Постановки здійснюватимуться українською мовою.
«…Адже саме така форма навчання мови вчить і виховує дитину невимушено, м’яко впливаючи на її підсвідомість» – зауважила, в ході презентації, координатор проекту Катерина Вашкеба.
Окрім того, на протязі травня-жовтня поточного року, на базі центральної районної бібліотеки м.Виноградів, бібліотеки-філії смт.Вілок будуть зорганізовані курси вивчення української мови для юнаків і юнок з числа представників національних меншин. Це дозволить молоді безкоштовно отримати не тільки консультативну допомогу у володінні української мови, а й – підготовку до успішної здачі зовнішнього незалежного оцінювання. Навчання здійснюватимуть кваліфіковані викладачі: Осадча Надія Миколаївна та Бабінцу Аніка Адальбертівна.
У партнерстві із представниками влади та місцевими організаціями бібліотекарі проведуть ряд інформаційно-просвітницьких заходів: освітні конкурси, віртуальні краєзнавчі екскурси, фестивалі, змагання, концерти, показ документальних і художніх фільмів і ін. Дійства відбуватимуться у бібліотеках-філіях з компактним проживанням нацменшин для різних вікових груп: ЦРБ м. Виноградів, бібліотеки-філії сіл Шаланки, Нове Село, Дюла, Вербовець, Тисобокень, Пийтерфолво, Теково, Вілок, смт Королево.
Слушно, що у новостворених Центрах української культури «Читай українське, слухай українське, дивись українське» оформлятимуться цикли книжково-ілюстративних виставок «Найміцніший кордон – державна мова», «Читайте з нами українське», інформаційні стенди… Доповненням до них слугуватимуть міні-музеї.
Завершальною рискою під інтелектуальною працею у здійсненні проекту стане створення блогу «Українська як іноземна». Його контент планують наповнити інтерактивними матеріалами по вивченню української мови, як іноземної призначеними для самостійної роботи та доступними в онлайн-режимі; методичними розробками вчителів-практиків; законодавчими документами про державну мову України… Інформаційним «підсилювачем» стане загальнодоступна група «Говоримо українською» у соціальній мережі «Фейсбук». Такі дії спрямовані на увагу чисельнішої аудиторії покликаної до спілкування, вивчення пропозицій, побажань і рекомендацій щодо методики викладання, шляхів покращення української мови серед нацменшин.
«Даний проект є абсолютно аполітичним та покликаний на допомогу пересічному українцю, незалежно від його етнічного походження, усвідомити власну громадянську вагомість в державі Україна. Отже, реалізувати себе як активного учасника у різних сферах суспільного життя: вчитися та розмовляти рідною мовою сповідуючи принцип державної єдності» – зауважила на завершальній частині презентації координатор проекту «Найміцніший кордон – державна мова» та директор Виноградівської РЦБС Катерина Вашкеба.
Для поширення інформаційно- просвітницьких матеріалів планують видати інформаційні буклети на українській та угорській мовах:
· «Новий закон “Про освіту”. Що він змінює для сіл з угорською мовою навчання?»;
· «Літературна мова, суржик і діалект. Чим вони відрізняються?»
· «У світі фразеологізмів. Порівняння українських і угорських висловів»
· Вебліографічного списку «Е-мова» (добірка Інтернет-ресурсів з вивчення та удосконалення української мови).
Звісно, робота бібліотекарів буде розширена представленням віртуальних виставок «Читай зі мною, читай як я, читай краще мене»; популяризацією української книги; зустрічами з сучасними українськими авторами.
План майбутніх заходів можна відслідковувати на каналі YouTube, сомережі, блозі та сайті Виноградівської РЦБС.
Джерело:http://sevlush.info/UA/