Зміна свідомості – особиста реформа децентралізації

«Головне – зрозуміти, що ми самі здатні змінювати світ навколо себе на краще, і почати діяти».

Ось таким є один з меседжів команди IREX.

Отже, 23 та 24  дні січня 2020-го дарують мені  та моїй колезі участь у заході для грантерів проекту ПУЛЬС (проект USAID «Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС) впроваджується  Асоціацією  міст України у партнерстві з Радою  міжнародних наукових досліджень та обмінів (IREX) за фінансової підтримки Агенства США з міжнародного розвитку USAID).

Нагадую, що вже четвертий рік поспіль Виноградівська центральна районна бібліотека приймає участь у грантовому проекті, що дозволяє просто і доступно говорити суспільству про реформу Децентралізації в Україні.  Цього разу  діяльність бібліотеки побудована спільно з громадською організацією «Асоціація бібліотекарів Закарпаття».

Отже, ми зобов’язали себе зорганізувати:

 • три інформаційно-просвітницькі заходи із залучення громадян до процесу децентралізації;
 • проходження дистанційного навчання (розвиток професійних навичок в умовах децентралізації);
 • поїздку по обміну досвідом між сусідніми ОТГ.

Предумовою заявлених дій став дводенний «Тренінг з фасилітації. Розвиток ключових компетентностей», що проходив у Львові на базі готелю «Джорж».

Георгафія тренінгу представила мапу України від Заходу до Сходу, від Півночі до Півдня. Здебільшого були представники, які похизувались життям в умовах ОТГ, розповіли всі «ЗА» і «ПРОТИ» реформи місцевого самоврядування. 

Удосконалювати навики ведення відповідних заходів нам допомагали, вірніше, проводили навчальні сесії, фасилітатори (в буквальному перекладі з англійської – допомога, полегшення, сприяння, себто людина, яка допомагає зрозуміти краще – ведучий).

Регіональні консультанти, голови комітетів та молодіжних рад, менеджери, експерти у сферах діяльності від економічного розвитку до департаменту культури… ось команда людей, які об’єднали зусилля, власні професійні навики, практичні досягнення за для спільної ідеї – навчити нас, учасників тренінгу, вільно і невимушено доносити інформацію про реформу децентралізації як на загальноукраїнському рівні так і на рівні місцевому, цим самим, долучаючи суспільство до безпосередньої участі у творенні якісно нової системи управління держави у якій живемо.

Без виключення всі фасилітатори зосереджували увагу на комунікації внутрішній та зовнішній; на діалозі, що дозволяє вибудувати розуміння того чи іншого питання. Загалом, понад десяток інформаційних сесій, в тому числі в ігровій формі,  на кшталт гри «Світ громад», що по своїй суті, вчить віднаходити лідерів у громаді, віднаходити компромісні рішення, вибудовувати модель ОТГ; години вільного спілкування в приємній атмосфері кави-брейк,  покликаній розкрити в собі організаторські здібності, здібності оратора, який говорить просто про складне… як результат – сертифікат амбасадора з питань децентралізації.

 • Тому, якщо Вам цікаво більше дізнатися про децентралізацію або стати безпосереднім учасником цих змін, саме тих, що несуть не розподіл повноважень, грошей та відповідальності на користь громад, а насамперед – зміну свідомості кожного з нас;
 • якщо Ви хочете розуміти, що таке громадський бюджет і як це працює;
 • якщо Вас турбує розвиток культури, медицини, освіти в умовах децентралізації;
 • якщо Вам цікаво розуміти структуру й повноваження органів і посадових осіб ОТГ,  та основні моменти організації життя в громаді;
 • якщо для Вас є важливими доступні та якісні адміністративні послуги в ОТГ (ЦНАП);
 • якщо Вас бентежить якість доріг – питання будівництва та ремонту,  а також фінансові питання в розвитку ОТГ, субвенції;
 • якщо Ви маєте бажання стати депутатом «без значка», тобто бути співавтором громадських ініціатив…
 • якщо Ви бажаєте жити достойно у країні, до створення якої повсякчас долучаєтесь…  

не пропустіть наші заходи, що набудуть свого початку з березня місяця й триватимуть впродовж весни поточного року. Принаймні, уже зараз  Ви маєте можливість ознайомлюватись  з процесом реформи через інформаційний стенд «Децентралізація. Зміни заради майбутнього» розгорнутий в читальній залі ЦРБ.

Зрештою, запит суспільства на якісно нові підходи державотворення, прагнення нової моделі співжиття людей у єдиному середовищі, розвиток тенденцій, що дозволяють розставляти  життєві пріоритети з огляду верховенства права,  людськості, чесності, прагнення до позитивних змін… залишають нам вибір – змінювати себе та світ навколо себе на краще або змінювати себе та світ навколо себе на краще.

У тренінгу взяли участь  Світлана Кедик – завідуюча відділу обслуговування Виноградівської ЦРБ та Мар’яна Марушка – завідуюча методико-бібліографічним та інформаційним відділом.

Світлана КЕДИК

Залишити відповідь