Сторінки обпалені війною

Книга пам’яті України наводить цифри втрат зазначаючи, що в роки Другої світової війни загинуло 16,7% населення України, що рівне кількості 8 млн.

Варто пам’ятати день початку німецько-радянської війни

Війна між Німеччиною та Радянським Союзом тривала від 22 червня 1941 року до 8 травня 1945 року.

Кажуть історики, що бої цієї війни є одними з наймасштабніших у воєнній історії ХХ століття. Війна мала тотальний характер і супроводжувалася надзвичайною жорстокістю з обох сторін, масштабними руйнуваннями населених пунктів, знищенням великих груп населення, депортаціями тощо. Близько третини усіх загиблих у Другій світовій війні припадає на німецько-радянську війну.

Початок війни на Закарпатті

Сьогодні історики доводять, що  попри радянську історичні міфи Друга світова прийшла в Україну ще на весні 1939-го.

14-18 березня 1939 року українці вже воювали за свободу. Розчленування Чехословаччини призвело до угорського вторгнення на Закарпаття. Берлін дав добро Будапешту на загарбання українських територій.

Найбільший бій з угорцями відбувся на Красному полі 16 березня 1939 року. Попри значні втрати ворог захопив таки Хуст і вже до 7 липня Карпатська Україна була анексована.

Проголошення державної самостійності не допомогло. Президент Августин Волошин подався в еміграцію і згодом був закатований у Москві. В боях загинуло від 2 до 6,5 тисяч українців. Окремі підрозділи продовжували боротьбу в партизанських загонах до січня 1940 року. Близько 100 тисяч закарпатців було зігнано до концтаборів.

До офіційного початку Другої світової лишалося два місяці.

Після визволення Закарпаття від фашистської окупації 20200 наших земляків добровільно вступило в лави Червоної Армії. З них не повернувся з радянсько-німецького фронту додому кожний четвертий. Імена всіх борців-антифашистів – усього близько 10 000 – увічнено на сторінках двох томів обласної Книги Пам’яті, що вийшли друком у 1995-1998 роках.

Чимало закарпатців загинуло (пропало безвісти) на радянсько-німецькому фронті у складі угорської армії, померло в таборах військовополонених від хвороб і важких умов, загинуло внаслідок бойових дій.

Та найбільші людські втрати зазнало цивільне населення. За даними редколегії обласної Книги Пам’яті, в фашистських таборах смерті, в ході каральних акцій німецько-угорських загарбників загинуло понад 95 тисяч мирних жителів.

День скорботи і вшанування пам’яті жертв Другої світової війни

В Україні дата нападу гітлерівської Німеччини на Радянський Союз – 22 червня  відзначається щорічно, як День скорботи і вшанування пам’яті жертв Другої світової війни.

 Вже багато років у кожній області України проводиться активна пошуково-дослідницька робота по увічненню пам’яті земляків, котрі загинули (пропали безвісти) в роки воєнного лихоліття.

Виноградівська ЦРБ пропонує добірку літератури, що висвітлює  Україну в Другій світовій війні: завантажити ПДФ версію.

Також бібліотечні працівники пропонують “Книгу Пам’яті України. Закарпатська область”,  “Книгу Скорботи України. Закарпатська область”  та накопичувальну папку «Сторінки обпалені війною» де увіковічнено імена більше 85 тисяч громадян Закарпаття. З ними Ви матимете змогу ознайомитись, як тільки дозволять карантинні умови.

Та попри те, що в цих виданнях уже оприлюднено відомості по всіх містах і районах області, пошуково-дослідницька робота триває.

Ніхто не має бути забутим!

підготувала Світлана КЕДИК,

завідувачка відділу обслуговування Виноградівської ЦРБ

Залишити відповідь