Незалежність здобута поколінням

24 серпня Україна святкуватиме 29-ту річницю проголошення незалежності.

Вперше в ХХ столітті незалежність України була проголошена 22 січня 1918 року текстом IV Універсалу. Ця держава проіснувала 3 роки. Це були роки безперервної війни – з більшовиками та «білими». Вже тоді Україна мала всі ознаки держави: герб, територію, військо, грошову систему, проводила дипломатичні відносини з іншими державами. 

У 1939 році українці на Закарпатті першими у міжвоєнній Європі зі зброєю в руках стали на захист своєї свободи проти військ союзника німецьких нацистів – авторитарної Угорщини, і 15 березня проголосили незалежність Карпатської України. Тоді, захищаючи своє право на самовизначення, загинули близько 5 тисяч  українців.

30 червня 1941 року у Львові Організація українських націоналістів проголосила Акт відновлення Української держави. У відповідь на цю політичну подію нацисти розпочали масові арешти українських патріотів. Протягом наступних понад 10-ти років десятки тисяч воїнів Української повстанської армії виборювали незалежність у визвольній боротьбі, спочатку у протистоянні з нацистським, а згодом комуністичним тоталітарним режимом.

Мрія мати власну державу знову визрівала роками у творчості діячів культури-шістдесятників, у політичних акціях протесту правозахисників та дисидентів, у прагненні мільйонів українців. Спроба у Москві 19 серпня 1991 року «оновити» Радянський Союз у сталінських традиціях стала поштовхом до розгортання національно-демократичного руху за незалежність у більшості республік СРСР. Українці об’єдналися у масові мітинги з вимогою виходу зі складу СРСР.

24 серпня 1991 року на позачерговому засіданні Верховна Рада УРСР ухвалила Акт проголошення незалежності України, зазначивши у ньому, що продовжується тисячолітня традиція державотворення в Україні, яка має право на самовизначення, передбаченого Статутом ООН та іншими міжнародно-правовими документами. 1 грудня 1991 року на Всеукраїнському референдумі українці підтвердили своє прагнення жити в незалежній державі, зробивши її незворотнім фактом історії.

Першими із понад 130 країн світу Українську державу визнали Польща, Канада, Латвія і Литва.

Протягом останніх років українцям знову доводиться боротися за збереження своєї незалежності в протистоянні з Росією, що порушила цілісність нашої держави анексією Криму та розв’язанням війни на Сході України.

Про хід історичних подій становлення української державності Ви маєте змогу дізнатись завітавши до Виноградівської центральної районної бібліотеки. Адже читальна зала володіє чималим книжковим фондом різних галузей. Якнайширше представлена історія України.

«Незалежність здобута поколінням»  – книжкова виставка розгорнута у читальній  книгозбірні  відтворює пласт столітньої боротьби за незалежну Україну.

Кілька видань представлено в описовому контексті:

Україна: утвердження незалежної держави (1991-2001)

Україна : утвердження незалежної держави (1991-2001) / Н. П. Барановська, В. Ф. Верстюк, С. В. Віднянський [та ін.]. — Київ : Альтернативи, 2001. — 704 c.

ISBN 966-7217-31-0

Монографія присвячена проблемам формування незалежної Української держави. Автори аналізують суспільно-політичні, соціально-економічні й культурні процеси трансформаційного періоду.

Приділено увагу дослідженню національних державотворчих традицій.

Здобуття незалежності України 1991

Здобуття незалежності України 1991 : історія проголошення, документи, свідчення: у 2 т. Т.1 / Асоціація народних депутатів України. — Житомир : Рута, 2011 — 752 с. : фот.

Здобуття незалежності України 1991 : історія проголошення, документи, свідчення : у 2 т. Т.2 / Асоціація народних депутатів України. — Житомир : Рута, 2011 — 896 с.

ISBN 978-617-581-091-0

ISBN 978-617-581-093-4 (т.2)

Видання, підготовлені редакційною радою Асоціації народних депутатів України, є документально-публіцистичною розповіддю про проголошення незалежності України у серпні 1991 року.

До книги ввійшли документальні матеріали, що стосуються процесів 1990–1992 pp. у Bepxoвній Раді України з підготовки, поступу до власної державності, безпосередньо проголошення незалежності України та перших кроків нової держави; правові акти; стенограми обговорення найважливіших питань і результати голосування та ін.; статті вчених-істориків та спогади і роздуми народних депутатів України та інших політиків. Розповідь про здобуття незалежності України ілюструється фотографіями того часу.

Декларація про державний суверенітет України. Історія прийняття, документи, свідчення

Декларація про державний суверенітет України. Історія прийняття, документи, свідчення /Житомир: Рута, 2010. — 868 с. — ISBN 978-617-581-020-0.

Це видання, підготовлене Редакційною радою Асоціації народних депутатів України, є документально-публіцистичною розповіддю про прийняття Декларації про державний суверенітет України у липні 1990 року безпосередніх учасників цієї вікопомної події. До книги включені усі документи, що стосуються процесу прийняття Декларації — законопроекти, пропозиції, повні стенограми їх обговорення і постатейного прийняття, поіменні голосування, — а також аналітичні статті та особисті спогади народних депутатів Української РСР ХІІ-го скликання Верховної Ради УРСР (І скликання Верховної Ради України). Розповідь про прийняття Декларації ілюструється ексклюзивними фотографіями, зробленими у залі пленарних засідань. Книга призначена для широкого кола читачів: політиків, істориків, дослідників, журналістів, студентської та учнівської молоді, допитливих, патріотичних читачів — усіх, хто цікавиться сучасною історією України, історією її боротьби за незалежність, свободу, демократію. Повний комплект документів та свідчення творців Декларації утворюють об’єктивну та всеохоплюючу картину процесу прийняття Декларації, дають вичерпні відповіді на усі запитання щодо задуму, ідей, цінностей та змісту Декларації про державний суверенітет України. Випуск книги «Декларація про державний суверенітет України. Історія прийняття, документи, свідчення» присвячується 20-й річниці прийняття цього історичного акта (16 липня 1990 року).

Україна. Історія Конституції

Томенко М.В. Україна: історія Конституції : [ навч.посіб.] / Микола Томенко. – Київ : Генеза, 2015 – 144 с.

ISBN  978-966-11-0669-6

Навчальний посібник, написаний відомим політикомі громадським діячем, присвячений висвітленню питань історії розвитку українського конституціоналізму від найдавніших часів до сьогодення. Вміщено аналіз конституційних документів, що характеризували суспільно-політичне життя на українських теренах, а також повні тексти “Пактів і конституцій…” Пилипа Орлика та Конституції незалежної України. Посібник може бути використаний для поглибленого засвоєння курсів правознавства, політології, філософії, етапів виникнення і розвитку державотворчого мислення під час викладання історії України. Посібник може бути використаний для поглибленого засвоєння курсів правознавства, політології, філософії, етапів виникнення і розвитку державотворчого мислення під час викладання історії України в загальноосвітніх та вищих навчальних закладах, а також стане у пригоді науковцям, викладачам, політикам та широкому загалу читачів, які цікавляться національною політикою, філософією, історією.

Мальована історія Незалежності України

Мальована історія Незалежності України.  Підліткам, Від 9 до 12 років /
Брати Капранови. Київ: Зелений Пес. – 80с. – іл.
ISBN  978-966-1515-94-8

Незалежність не впала з неба – державницька традиція живе на наших землях зі скіфських часів і фактично не перери валася до 1991-го. Короткий і зрозумілий виклад подій минулого разом із мальованими історіями дозволить читачам легко зорієнтуватися у такому складному питанні, як походження Української держави та боротьба за її встановлення, а пантеон героїв дасть приклад для наслідування. Це – книжка для дорослих і дітей, для батьків, які хочуть, щоб їхні нащадки виросли українцями. Люди споконвіку цікавилися минулим. Монах Нестор, наприклад, вивчав записи своїх попере дників і писав «Повість минулих літ», а архимандрит Петро Могила розкопував руїни Десятинної церкви. Історія та археологія завжди ідуть поруч, даруючи нам знання про те, як і навіщо жили наші предки, за що боролися, про що мріяли. І допомагають знайти відповідь на питання – наві що ми є на цій землі. Бо сучасне виростає з минулого. Так само, як і ми продовжимо своє життя у наступних поколіннях. Історія – це не набір фактів і дат. Це безперервний процес, який не зупиняється ані на мить. Той, хто розуміє його, зможе зробити вірний вибір сьогодні. Саме для цього, спираючись на праці гігантів української історії, археології та етнографії, ми вибудували цей єдиний ланцюг подій минулого, що врешті призвели до появи на мапі світу не залежної держави із назвою Україна. Нашої Батьківщини.

Ганна Попович

бібліотекарка  читальної зали Виноградівської ЦРБ

Залишити відповідь