Місцеві вибори в Україні 2020. Що потрібно знати? Як голосувати?

Нова виборча система; новий бюлетень; запровадження процедури зміни виборчої адреси; покращення ситуації з доступністю; відповідальність за виборчі порушення.

В Україні завершуються децентралізаційні процеси, тож місцеві вибори, призначені на 25 жовтня,  відбудуться вже за новим територіально-адміністративним устроєм.

Кого та куди обиратимемо?

Що змінилося у виборчій системі?

Нові форми виборчих бюлетенів: як голосувати?

Що сталося з Виноградівським районом і як пройдуть вибори тут?

Кого та куди обиратимемо?

Ми обиратимемо депутатів сільських, селищних, міських рад громад. Також пройдуть чергові вибори сільських, селищних, міських голів (мерів) в 24 областях України. Оскільки в Україні відбулось укрупнення районів, і тепер замість 490 ми маємо 136 районів, то й вибори проходитимуть до райрад новостворених територіальних одиниць.

Обласні Ради Донеччини та Луганщини, парламент Автономної Республіки Крим та місцеву владу в окупованих районах, згідно з рішенням ЦВК, не обиратимуть.

Що змінилося у виборчій системі?

Депутатів сільської, селищної, міської ради (територіальних громад, де проживає до 10 тисяч виборців) обиратимуть за мажоритарною системою щодо більшості в багатомандатних виборчих округах, на які поділяється територія відповідної територіальної громади. У кожному такому окрузі може бути обрано не менше двох і не більше чотирьох депутатів.

Депутатів обласних, районних, районних у місті рад, а також депутатів міських, сільських, селищних рад (громад, де проживає понад 10 тисяч виборців) обиратимуть за системою пропорційного представництва за відкритими виборчими списками місцевих організацій політичних партій у територіальних виборчих округах, на які поділяється єдиний багатомандатний виборчий округ.

Тобто спочатку виборець має проголосувати за партію, а потім – за окремого кандидата від цієї партії.

Також за новими правилами впроваджується нова система висунення кандидатів у депутати – єдиного і територіальних виборчих списків.

Для чого треба ці відкриті списки?

Нова система дещо складніша за попередню. Проте, це можливість для виборця дійсно впливати на партію. Окрім того, що відповідальний виборець має ознайомитись із програмою партії та обирати ту, яка найбільше відповідає його власним переконанням з тих чи інших питань, тепер виборець також може вплинути на те, хто саме з партії потрапить до відповідної ради.

Загалом, у більшості виборець на дільниці отримає 4 бюлетені. В одному з цих бюлетенів треба буде обирати серед прізвищ кандидата на посаду міського голови /голови ОТГ, а в решті бюлетенів – проголосувати за партію та в сусідній клітинці вписати номер кандидата від цієї ж партії, який балотується до відповідної ради ОТГ, районної та обласної рад.

Нова форма виборчих бюлетенів зустрінеться у територіальних громадах де є 10 тисяч і більше виборців (не мешканців у населеному пункті, а саме зареєстрованих виборців).

Такий бюлетень треба “читати” по горизонталі: ліворуч буде перелік партій, посередині два квадратики для позначок, а праворуч – пронумерований перелік кандидатів від цієї партії. Спочатку обираємо партію та ставимо “галочку”, “плюсик” чи будь-яку іншу позначку в першому квадраті для волевиявлення за партію, а до другого квадрату вписуємо номер кандидата, якому хочемо допомогти піднятись у відповідному територіальному списку своєї партії. Вносити цифри для голосування за кандидата треба буде дуже уважно. По-перше, бажано внести  максимально точний номер, який зазначено поряд з його прізвищем (наприклад: не 6, а 06; не 1, а 01 тощо). По-друге, цифри необхідно вносити у другий квадратик для позначок, який розкреслено у вигляді трафарету (наприклад: раніше так писали індекси на листівках та поштових конвертах в Україні).

Приклад бюлетеня

Що сталося з Виноградівським районом і як пройдуть вибори тут?

Згідно реформи децентралізації влади  з колишнього Виноградівського  району  утворено 4 об’єднані територіальні громади (ОТГ), що увійшли до укрупненого Берегівського району з центром у Берегові:

  1. Вилоцька селищна ОТГ  з центром у смт Вилок. До неї увійшли села: Нове Село, Матієво, Перехрестя, Пушкіно, Вербовець, Шаланки;
  2. Виноградівська міська ОТГ з центром у місті Виноградів. До неї увійшли села:  Дротинці, Підвиноградів, Мала та Велика Копаня, Фанчиково, Олешкник, Букове, Онік, Широке, Великі Ком’яти, Боржавське;
  3. Королівська селищна ОТГ з центром у смт Королево. До неї увійшли села:  Хижа, Теково, Новоселиця, Черна, Сасово, Веряця;
  4. Пийтерфолвівська сільська ОТГ з центром у селі Пийтерфолво. До неї увійшли села:  Велика Паладь, Дюла, Неветленфолу, Чепа, Чорнотисів.

25 жовтня 2020-го місцеві жителі обиратимуть   раду  та голову відповідної ОТГ, тобто тих хто прийматиме рішення (депутатів); рада сформує постійні комісії та обере  їхніх голів та членів, а ще утворить виконавчі комітети, що виконуватимуть прийняті рішення.  Інтереси мешканців  сіл, що увійшли до відповідної ОТГ представлятиме староста. Старосту обере рада на строк її повноважень за поданням  голови ради. Саме так виглядає місцеве самоврядування на первинному рівні.

До вторинного рівня належать райони та області, там теж обиратимемо ради (районних та обласних депутатів). Голів цих рад оберуть безпосередньо депутати шляхом таємного голосування. Різниця між рівнями полягає в тому, що обласні та районні ради не утворюють виконкомів, бо цю функцію виконують державні адміністрації. Керівників державних адміністрацій призначає та звільняє  безпосередньо Президент. Тобто вони підзвітні місцевим радам, Президенту і Кабміну.

Отже місцевий виборець на своїй дільниці отримає 4 бюлетені. В одному з цих бюлетенів треба буде обирати серед прізвищ кандидата на посаду голови, наприклад  Виноградівської ОТГ, а в решті бюлетенів – проголосувати за партію та в сусідній клітинці вписати номер кандидата від цієї ж партії до ради ОТГ, районної та обласної рад.

Наразі, закінчується термін висування кандидатів (24 вересня).  Відповідно, після реєстрації кандидатів стартує передвиборна агітація.

Працівники Виноградівської центральної районної бібліотеки організовують інформаційний стенд. Де Ви, як потенційний користувач бібліотеки, маєте змогу прийти та ознайомитись з ходом виборчого процесу на місцевих виборах, призначених на 25 жовтня. В міру поступлення матеріалів у вигляді друкованих ЗМІ відносно тих чи інших партій та кандидатів інформаційний стенд буде доповнюватись.

Вибір має значення. А для цього треба знати більше.

підготувала Світлана КЕДИК,

завідувачка відділу обслуговування Виноградівської ЦРБ

Залишити відповідь