Публічні бібліотеки : тримаємо інформаційний фронт.

           У часи війни ключовим стає готовність та вміння захищати свою державу.  Російсько – українська війна 2022 кожного українця зробила воїном, готового на  своєму місці робити те, що він вміє та разом з армією наближати перемогу.  З перших днів війни бібліотекарі  КЗ “Виноградівська публічна бібліотека” використовуючи свої знання, вміння, навички, допомагають захисникам та цивільному населенню. Їхніми головними професійними та життєвими пріоритетами стали: захист інформаційного простору: боротьба з фейками, дезінформацією та кіберзагрозами; робота з переселенцями і тимчасово переміщеними особами, організація навчань з надання першої домедичної допомоги, надання психологічної та емоційної підтримкимісцевим жителям громади та внутрішньо переміщеним особам, жителям  і ін.. В перші дні війни  працівники бібліотек міста організували громадську ініціативу «Маскувальна сітка для Армії руками волонтерів» і разом з виготовленими маскувальними сітками воїнам передавались дитячі малюнки, листівками  та обереги. Також кожна публічна бібліотека  Виноградівщини під керівництвом старост включаються у виконання першочергових завдань: збір, пакування і відправка гуманітарної допомоги; інформування жителів села; перепис осіб, що прибули у населені пункти; плетіння маскувальних сіток; приготування їжі вносячи свою частку праці в наближення перемоги.

           У бібліотеках, як інформаційних центрах  громади, оформлені інформаційні стенди «Це повинен знати кожен», «Бібліотека інформує»; готували роздаткові інформаційні матеріали : «Повітряна тривога: що треба знати?», «Як підготувати «тривожну валізу?»,  «Які заходи передбачає воєнний стан», «Корисна інформація для ВПО», »Безоплатні онлайн – сервіси для  консультацій з лікарем під час війни», “Онлайн сервіси для пошуку допомоги під час війни”, “Як вберегти себе від фішінгових атак”, “Тримай в безпеці свої пристрої” ,«Як захистити свої акаунти», готувалась тематична презентація «Ваш помічник на випадок надзвичайної ситуації», мультимедійний  інформакцент «Інформаційна війна: як протидіяти дезінформації та боротися з фейками» і б.ін.

          В умовах повномасштабної війни з Росією з метою забезпечення національної безпеки в інформаційній сфері та обмеження ворожого контенту, до якого належить і книжкова продукція, видана в російських видавництвах, на виконання листа Держкомтелерадіо №671/27/11-3 від 17.03.2022 р. щодо недопущення розповсюдження зазначеної книжкової продукції, ці книги вилучені з відкритого доступу в усіх бібліотеках територіальної громади. Також нами  оголошена акція про збір російських та російськомовних книг на переробку. На вилучені від цієї акції кошти книгозбірні громади планують закупити нові та якісні кники українських видавництв.

          Натомість бібліотеки активізували популяризацію української книги через проєкт «Читаємо разом» – майданчик для постійної комунікації читачів, письменників та бібліотекарів. Його основна мета – промоція читання кращих художніх творів сучасних українських письменників; виховання почуття патріотизму та любові до України; просування ідеї читання як сучасного тренду; привернення уваги до прози і поезії письменників-земляків, видатних авторів, які тривалий час жили і працювали в нашому краї.  Працівниками бібліотек проводяться, творчі зустрічі з письменниками, обговорення творів, експонуються виставки, створюються  відео-презентації про авторів та окремі книги, і всю роботу висвітлюємо  на веб-сторінці КЗ “Виноградівська публічна бібліотека” https://vinlibrary.org/, сторінках бібліотек у соціальних мережах. Зараз ми переконуємось у тому, наскільки потрібне наше покликання, як у період великих випробувань книги залишаються людям вірними друзями, порадниками, втішниками. Те, що бібліотеки відкриті, підіймає дух наших користувачів, які використовують кожну можливість прийти до  бібліотеки, скористатись традиційними і інноваційними послугами. Рятуючи власне життя не всі наші користувачі взяли із собою ноутбук, не кажучи вже про комп’ютер. І саме у бібліотеках вони  можуть скористатись інтернетом, а  також можуть безкоштовно зробити копії необхідних документів, знайти комфортне та зручне місце для дистанційної роботи, отримати емоційну підтримку. До бібліотек постійно звертаються користувачі з проханнями щодо онлайн-оплати комунальних платежів, реєстрації в мобільних додатках «Дія» у т.ч для отримання допомоги від держави, різноманітних благодійних фондів Це особливо корисно для наших відвідувачів старшого віку, яким подібне ще в новинку.

           Продовжують бібліотеки і проєктну діяльність.  Протягом п’яти місяців (квітень- серпень) центральна публічна бібліотека реалізовувала проєкт «ВільноХаб» рамках програми “Мріємо та діємо”, яка впроваджувалась за фінансової підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) та виконувалась IREX у партнерстві з Будуємо Україну разом (БУР), Центром “Розвиток корпоративної соціальної відповідальності” (CSR Ukraine), Making Cents International (MCI), Міжнародним республіканським інститутом (IRI) та Zinc Network та за підтримки Міністерства культури та інформаційної політики України.  Щовівторка і щочетверга  у бібліотеці відбувались різноманітні заходи якими  допомагали  ВПО швидше адаптуватись до нових реалій життя,  надавали психосоціальну та емоційну підтримку, допомагали ВПО у працевлаштуванні, отриманні різноманітних видів допомоги. Бібліотека  стала платформою для неформальної освіти, безпечними просторами для комунікації, взаєморозуміння . Протягом цього часу проведено 60 різноманітних та тематикою і формою заходів. Роботу в рамках проєкту висвітлювалась  на веб-сайті бібліотеки , сторінці у соціальній мережі КЗ “Виноградівська публічна бібліотека”.

           З  серпня  поточного року молодіжний хаб  “Простір ідей”  створений при центральній публічній бібліотеці бере участь у проекті «Молодь єднає» який  фінансується програмою ПРООН «Громадянське суспільство задля розвитку демократії та прав людини в Україні». Проект реалізуватиметься протягом 9-ти місяців і направлений на створення  молодіжної  політики , розвиток  молодіжних ініціатив з числа місцевої молоді і  молодіз числа  ВПО  та її впровадження на рівні громади.

             А поки ми не знаємо коли закінчиться війна – треба продовжувати жити і пам’ятати, що українці не одні в цьому горі війни.  Кажуть, що бібліотеки вмирають – це неправда, не вірте, адже бібліотеки живуть, працюють  і лікують зранені війною душі українців  наближають час,  коли  в Україні  не залишиться місця для меншовартості, але завжди буде місце для поваги до самого себе.

              Напередодні Всеукраїнського дня бібліотек – свята  духовності, мудрості і знань щиро вітаю всіх працівників бібліотек у т. числі тих, хто на заслуженому відпочинку    з нашим  професійним святом. Щиро бажаю   вам земних благ, радості і натхнення, вдячності від любителів книги, професійного злету, цікавих зустрічей і відкриттів. Бажаю нам всім мирного неба, світлих надій, упевненості у завтрашньому дні та довгих мирних років життя у квітучій Україні! Нехай ніколи не покидають Вас почуття Оптимізму, Віри, Надії, Любові і Мудрості-Софії.

Каталіна Вашкеба – директор КЗ “Виноградівська публічна бібліотека”.

Залишити відповідь