70-річчя карпаторусинського письменника, гумориста, краєзнавця та громадського діяча Чухран Михайла Михайловича.

23 листопада 2024 року відзначав би своє 70-річчя карпаторусинський письменник, гуморист, краєзнавець та громадський діяч Чухран Михайло Михайлович.
Чухран М. М. народився 23 листопада 1954 року в смт. Королево Виноградівського району. Отець був залізничником, а мама бібліотекарем, тому з дитинства він полюбляв читати. Після закінчення середньої школи у рідному Королеві , поступив в Ужгородський Національний університет на хімічний факультет, який закінчив у 1976 році. Працював Михайло Чухран у Львові, далі перевівся у Хуст, де пропрацював 6 років начальником дробильного цеху у Хустському кар’єрі.
З 1996 по 2007 роки займав різні посади у «Укртелекомі» в м. Хуст. Згодом переходить в Телерадіокомпанію «Виноградів – ТВ», де крім технічної роботи виконував і творчу, як автор, ведучий і учасник програми «Фіглі тижня», «Наша бесіда», «Срібні струни».
Писав на русинській мові. Його твори були опубліковані в обласних газетах «Ріо», «Старий Замок», «Спорт – тайм», «Пудкарпатський русин», чеському журналі «Пороги».
Разом з Павлом Чучкою Михайло Чухран випустили аудіо книгу «Из центра Европи». Вагомий творчий доробок – збірки : «Міські мотиви», «Пітятко» (дитячі вірші)( 2010), «Про мене, про тебе, про нас» (2010), колекція поезій в «Антології днишньої русинської літератури», «Карпатському блудослові», «Русинський пажиті». У 2014 році вийшла друком збірочка «Потятко»
До 60 річчя з дня народження автор випустив книгу «Сім тайстринок». Збірка вмістила в себе 500 сторінок русинського гумору, поезії та прози. У 2018 році – чергова книга “Фейсбук-фіглі”. «Я збирав ці фіглі кілька років на базарах, в інших громадських місцях, а виставляв їх для апробації на Фейсбуці, тому й розділи у своїй фейсбучній книжці назвав файлами».
У 2019 році виходить друком збірка гумористичних оповідань, публіцистика і п’єси «Читанка по нашому», яку присвятив онучці Ханнусі, яка народилася в Данії. У збірці «Читанка по нашому» 7 розділів, до яких увійшли адаптовані під дитячі вистави казки (як-от «Ріпка»), повість, гумористичні віршики.
Михайло Михайлович був активним учасником русинського руху. Він був власником і дописувачем культурно-белетристичного журналу Закарпатського обласного науково-культурологічного товариства ім. О. Духновича “Отцюзнина”.
У 2021 році виходить книга історичних нарисів М.Чухрана «Королево. Історія в фрагментах». Кілька років М.Чухран вивчав документи, збирав свідчення односельців, аби відтворити важливі віхи історії рідного селища. Для обложки автор вибрав фото знаного у місті фотохудожника Олега Ільчина. Це – неповторна панорама селища. Кожна стаття книжки також ілюстрована фотосвітлинами різних часів. Одними з її особливостей є фото-ілюстрації з “власної колекції”, деякі збереглись ще з часів життя його матері (найстарша фотокартка зроблена ще в 1902 році) та матеріали, написані або з особистих вражень, або з історій професорів та археологів. У книзі зібрано багато розповідей старожилів, матеріалів з угорських та чеських джерел.
Особливе місце відведено Королівському Євангелію. Окремі статті описують і замок Нялаб, хронологію життя його власників баронів Перені. Останні колись хвалилися своїм гостям, що в їхній бібліотеці (принаймні у ХV столітті) зберігалося наше Євангеліє.
Михайло Чухран брав активну участь у поверненні до української спільноти визначної літературної та релігійної пам’ятки нашого краю — Королівського Євангелія, яке нині зберігається у фондах Закарпатського краєзнавчого музею. Унікальною прикметою цієї перлини духовної спадщини краю є те, що переписувач Станіслав Граматик підписався в кінці тексту і ще й поставив дату і місце переписування: 1401 рік, у Королівському замку. Воно на 160 років старше за Пересопницьке Євангеліє, на якому присягають українські Президенти. А ще воно є найдавнішою книгою на Закарпатті, написаною на папері. Іноді його ще називають Тетраєвангелієм, бо манускрипт містить у собі всі чотири канонічні тексти від апостолів Матвія, Марка, Луки та Івана.
М.М.Чухран був нагороджений численними відзнаками Закарпатської обласної державної адміністрації та обласної ради.
Дотепні вірші М. Чухрана звучать на фестивалях, концертах, на радіо і ТБ, їх полюбляють весільні старости, декламують дошкільнята, студенти і пенсіонери.
Помер Чухран М.М.13 07. 2023
24 квітня 2024 р. у Виноградівському міському будинку культури відбулася урочиста презентація документального фільму “Приречений на вічність» присвяченого життю та спадщині карпаторусинського письменника, гумориста, краєзнавця, та громадського діяча Михайла Чухрана.
Фільм створений за авторством Василя Кіша та Івана Буркала як оператора та монтажера. Презентація зібрала численну аудиторію друзів, шанувальників творчості Михайла Чухрана з Виноградова, Ужгорода, Мукачева та інших міст і сіл Закарпаття.
15 листопада 2024 р. за ініціативи Закарпатського науково-культурологічного товариства ім. О. Духновича ,за сприянням керівництва Королівської селищної громади, КЗ Королівської публічної бібліотеки відбулось відкриття меморіальної дошки (на фасаді Королівської публічної бібліотеки) пам’яті відомого в Україні та за кордоном поета, письменника, гумориста, автора книжок для дітей, дослідника історії Закарпаття, громадського діяча, бувшого голови Виноградівського товариcтва ім. О. Духновича ЧУХРАНА МИХАЙЛА МИХАЙЛОВИЧА.

Залишити відповідь