Бібліотеки — це серце громади, і їхній розвиток має бути продуманим і креативним. Без чіткого бачення цілей і завдань бібліотека ризикує втратити свою цінність для громади.
З метою підвищення ефективності роботи бібліотекарів, формування ідей для залучення дітей та молоді, зміцнення бібліотеки як центру творчості, освіти та інновацій, об’єднання зусиль бібліотечної спільноти задля планування діяльності на 2025 р., яка відповідатиме актуальним викликам часу та наближення до головної мети — Перемоги України через підтримку культурного та освітнього фронту у читальному залі Виноградівської центральної публічної бібліотеки відбувся семінар бібліотечних працівників КЗ «Виноградівська публічна бібліотека».
Планування — це запорука успіху, це компас, який спрямовує роботу бібліотеки.
Про важливості точного ведення статистики та відповідності сучасним вимогам розповідала директор КЗ «Виноградівська публічна бібліотека» – Мар’яна Марушка у своїй доповіді “Бібліотечна звітність: статистичні показники, основні вимоги до показників, зміни та доповнення”. Вона наголосила на тому, що звітність — це не формальність, а інструмент для вдосконалення роботи, дані звітності — це основа для аналізу роботи. Вони дозволяють зрозуміти, що вже зроблено добре, а що потребує покращення. Також було озвучено нововведення у вимогах до звітів, які важливо враховувати при плануванні на наступний рік.
Завідувачка відділу обслуговування – Марини Хромей у своєму виступі «Стратегічний напрямок роботи бібліотек, соціокультурна діяльність та ключові завданнями, які постають перед бібліотеками у 2025 році», підкреслила, що бібліотеки сьогодні — це не просто місця для читання, а багатофункціональні центри. Марина Хромей нагадала, що основна стратегія — це соціокультурна діяльність, яка відповідає потребам громади. При плануванні поряд з календарними подіями потрібно звернути увагу на те, що в умовах воєнного стану пріоритети Концепції якісних змін бібліотек доповнюються громадянськими та професійними завданнями: інформаційна та просвітницька робота, збереження раритетних документів, збір документів, фактів, свідчень про цю війну, надання психологічної підтримки, покращання ментального здоров’я, організація комфортних та зручних робочих місць для дистанційної роботи, організація курсів з української, ін. мов, навчання інтернет та медіаграмотності, волонтерські проекти, максимальна відкритість до співпраці.
Виступ провідного біблотекаря – Йолани Любки «Соціально-значущі ініціативи бібліотек – стимул до культурної розбудови громад»: рекомендації до планування діяльності публічної бібліотеки спрямованої на залучення дітей до бібліотеки як інструменту активізації громади, її розвитку та розбудови був присвячений соціально-значущим ініціативам, які стимулюють культурну розбудову громади. Пані Йолана наголосила на важливості дитячих програм. Залучення дітей до бібліотек — це інвестиція в майбутнє, адже саме вони стануть активними учасниками громади. Вона рекомендувала включити до планів заходи, які об’єднують освітні та розважальні елементи, наприклад: читання з елементами театрального мистецтва, творчі майстер-класи, інтерактивні ігри. Адже робота з дітьми – це ключ до активізації всієї громади.
Своїм досвідом поділилася бібліотекар І кат. бібліотеки-філії с. М.Копаня – Вікторія Дубровка у виступі «Публічна бібліотека як центр дослідження, відкриття, творчості та інноваційної педагогіки для учасників освітнього процесу». Вона розповіла, як бібліотека може стати центром для всіх учасників освітнього процесу сільської школи. Пані Вікторія підкреслила важливість створення в бібліотеках середовища, де можна навчатися, експериментувати та творити, адже бібліотека може бути місцем, де народжуються нові ідеї та проєкти.
Підсумком семінару слугував мозковий штурм «Генеруємо креативні ідеї: активізація громади через залучення дітей». Учасники працювали в 4 – командах, де визначали та обговорювали ідеї згуртування громади працюючи з дітьми. Це було надзвичайно продуктивно, і багато з цих ідей увійдуть у плани роботи бібліотек на 2025 рік.
Семінар у Виноградівській публічній бібліотеці показав, наскільки важливо аналізувати, визначати цілі та активно діяти.