Сьогодні, 28 травня, відзначається Всеукраїнський день краєзнавства. Це свято дослідників історії сіл і міст України, людей, які популяризують історичну і культурну спадщину рідного краю, залюблені у свою маленьку Батьківщину. Краєзнавство – явище дуже давнє. Першою українською краєзнавчою працею вважають «Повість минулих літ», а її автора – ченця Києво-Печерського монастиря Нестора – першим краєзнавцем. На відміну від багатьох інших країн, в Україні краєзнавство набуло особливого поширення, починаючи з 1960 років. Свідченням цьому є 26-томна «Історія міст і сіл», видана ще в радянський час, та тисячі видань з історії населених пунктів України, що вийшли друком за роки незалежності. У час постійних воєн краєзнавці-літописці та кобзарі часто були чи не єдиними трансляторами знань з історії та героїки України, а в часи 300-літньої російської окупації хранителям минувшини вдалося зберегти духовні та культурно-історичні зв’язки між поколіннями українців.
Початком організованого краєзнавчого руху в Україні вважається 1925 рік, коли в період коренізації було засновано Український комітет краєзнавства – предтечі сучасної Національної спілки краєзнавців України. Національна спілка краєзнавців України започаткувала це свято у 2017 році з метою поглиблення дослідження та популяризації історії, культури, мови, звичаїв і традицій українського народу, репрезентація практичних здобутків у цьому напрямку; залучення до вивчення та пізнання рідного краю широких верств населення; підвищення суспільної уваги до діяльності краєзнавців; поглиблення співпраці з державними органами влади, закладами культури та освіти, науковими установами, громадськими організаціями зацікавленими у розвитку краєзнавства тощо.
Осередком з формування джерелознавчої та бібліографічної бази історії та культури Виноградівщини є сектор краєзнавчої літератури Виноградівської центральної публічної бібліотеки №1. Тут ви зможете знайти цінні краєзнавчі видання, погортати чудові альбоми корифеїв закарпатської школи живопису, музики, почитати підшивки місцевих газет півстолітньої давності.
Найціннішою пам’яткою у фонді бібліотеки вважається «Королівське Тетраєвангеліє» написане у 1401 році на 176 аркушах з мініатюрами, заставками та ініціалами.
Фонд краєзнавчих документів нараховує понад 5 тисяч примірників і органічно поєднує старовину і сучасність.
Надзвичайно багатогранні функції відділу:
– формування фондів краєзнавчих документів;
– створення краєзнавчого довідково-бібліографічного апарату;
– популяризація історичної і культурної спадщини;
– створення рекомендаційних бібліографічних покажчиків
Краєзнавчу роботу відділ проводить у тісному контакті з науковою інтелігенцією міста та області. Відділ надає вагому допомогу всім установам і закладам, що займаються краєзнавчою діяльністю, науковцям, історикам, вчителям, студентам, краєзнавцям та всім, хто захоплюється історією краю.
Фонди відділу доступні всім читачам нашого регіону, України та інших держав.
До ваших послуг:
– універсальний фонд краєзнавчої літератури з широким видовим складом, що містить інформацію про всі аспекти громадсько-політичного та історико-культурного життя Закарпаття.
– краєзнавчий довідково-бібліографічний апарат: зведений краєзнавчий каталог, каталог місцевих видань, картотека фактографічної інформації, що містить інформацію про факти, події, знаменні та пам’ятні дати закарпатського краю.
– різноманітні форми популяризації літератури – книжкові виставки, перегляди літератури, презентації нових краєзнавчих видань, зустрічі з письменниками-земляками, науковою і творчою інтелігенцією.
Запрошуємо всіх, хто цікавиться історією рідного краю відвідати нашу бібліотеку.
Щиро бажаємо всім краєзнавцям, «зберігачам історії» зустріти разом день нашої Перемоги! Нехай всім вам вистачить сил та здоров’я, щоб з подвійною енергією та жагою до нових пошуків знову поринути у краєзнавчу діяльність на благо нашої України, щоб продовжити вашу почесну місію у справі популяризації знань з історії рідного краю, в збереженні історичної та культурної спадщини України!