Фолькльорне свято «Щедрик,щедрик,щедрівочка»

         Напередодні Старого нового року , Маланки   і святого Василія Великого     поважні і активні  учасниці  Відокремленого підрозділу Всеукраїнського жіночого товариства імені  Олени Теліги у місті Виноградів  зібрались у читальній залі центральної районної  бібліотеки  на фолькльорне свято  «Щедрик,щедрик,щедрівочка…»За традицією з в цей день  ватаги молодих дівчат та хлопців, ходили від дому до дому з найщирішими побажаннями до свята.

    Учасники заходу із цікавістю прослухали розповідь з історії  відзначення  Старого Нового року.

       Коріння цього суто слов’янського свята дехто з дослідників шукає у давньогрецьких Діонісіях – карнавалах на честь бога виноградарства і виноробства Діоніса, з обов’язковим приношення у жертву цапа, в якому вбачають нашу «Козу» – найголовнішу після Маланки і Василя «персону» на святі Маланки.  У наших предків Маланка символізувала місяць, а Василь  був символом сонця. Вважалося, що в цю ніч Маланка вийшла заміж за Василя.  Ще в народі його називають святом Василя, Маланкою, Щедрим вечором або Другою Кутею.

         Маланка народилася в християнській сім’ї. У чотирнадцять років Меланія проти своєї волі була видана заміж за знатного юнака Апініана. Меланія все життя хотіла присвятити Богові. Та Апініан хотів, щоб вона народила Йому спадкоємців своєму майну. Незабаром свята Меланія народила дівчинку і хлопчика, які згодом померли. Після пережитого Меланією, Апініан відпустив її. І вони обоє присвятили своє життя Богові. Святі відразу залишили місто Рим і для них почалося нове життя, цілком присвячене служінню Богові. Вони почали відвідувати хворих, приймати подорожуючих, допомагати бідним. За їх гроші було побудовано багато храмів і лікарень.

            14 січня Церква згадує також одного з Великих отців Церкви — Василія Великого. Ця людина є незвичайна, велична, світла. Він не тільки аристократ за походженням, а й аристократ духу, характеру, науки і святості.

    Народився приблизно 330 року в Кесарії і походив зі знатного роду, що славився не лише багатством, а й ревною християнською вірою. В сім’ї було десятеро дітей, з яких п’ятеро і мати Емілія зачислені до святих. Василій безстрашно боронив святу віру. Для бідних, старих, хворих, сиріт і вдовиць він будує великі доброчинні заклади, які були наче окремим містом, що отримали назву Василіяди. Святий Василій – це проповідник і бесідник з Божої ласки, його слово палке, полум’яне і рішуче. Він є апостолом живого слова.

  Вітати  шановних теліжанок  з Старим Новим Роком  прийшов  чудовий колядницький колектив школи мистецтв імені Б.Бартока під керівництвом Світлани Гнетило і Наталії Краснай та  неперепевершений колядницький колектив із с. Онік  у складі В.В. Січ та  його сестри, дружини Галини і Ганни Василівни Білак. У їх  чудовому виконанні прозвучали  автентичні   колядки с Онік, які зберігаються і популяризуються  ними .

     Не забули і про іменників січня, яких   щиро  вітали  щедрували  їм   всіх гараздів.

  Ще довго  із  великим задоволенням колядували і щедрували теліжанки,  згадуючи   дитячі роки, коли   коляди і щедрівки були під забороною.

  Під час  свята працював   ярмарок  медово-імбирних  пряників  від молодої і креативноЇ Крістіни Бурі.  Відомо, що   давніх -давен  медові  пряники  є символом і смаком Різдва.  Всі хто бажав надовго залишити  чудовий смак  і настрій Різдвяних свят змогли це зробити, придбавши гостинці для своїх рідних і близьких .

Залишити відповідь