Сучасна українська література – книжки, що надихають

Українська літературна традиція – явище хоч і молоде, однак, цілком сформоване і самобутнє. Причин тому чимало, та головна з них – непроста українська історія.

 Нижче ми представили вашій увазі 10 українських книжок, які не тільки надихнуть вас, але і допоможуть отримати безцінний досвід, пояснити дітям безліч цікавих фактів та відкрити для себе щось нове.

Жадан С. Ворошиловград: Роман / Сергій Жадан. – Харків: Книжковий Клуб «Клуб Сімейного Дозвілля», 2019. – 320с.

У 2014 році «Ворошиловград» Жадана було визнано «Книгою десятиліття» за версією BBC Україна. Роман повертає читача на 25 років назад – до епохи, коли простий люд намагався підлаштуватися під разючі суспільні, політичні та економічні зміни. Не відчули плину часу хіба що неотесані “хрущовки”…

Герман повертається у рідне місто, хоча думав, що покинув його назавжди. Молодий хлопець повернувся щоб допомогти братові, але обставини змусили змінювати плани на ходу: довелося імпровізувати як джазмен…

Якщо ви шукаєте сучасні українські книги, які варто прочитати – пройти повз «Ворошиловград» не вийде.

Андрухович, Юрій. Рекреації. Роман / Ю. Андрухович. – Харків: Книжковий Клуб «Клуб Сімейного Дозвілля», 2019. – 240с.

Почавши мову про книги сучасних українських письменників, не можна забути про Юрія Андруховича. Дебютний роман «Рекреації» вийшов у 1992 році. Освічена публіка помітила цей твір, та підняла хвилю обговорень. Нова сторінка в українській літературі, чи жалюгідна спроба створити щось оригінальне? Море протиріч і океан думок здійняли справжню бурю навколо книги.

Це історія творчої молоді, яка будує нову державу на руїнах старого режиму. «Рекреації» стали поєднанням соцреалізму, який віджив своє, і українського символізму, що тільки починав квітнути на початку 20 ст.

Лис, Володимир. Століття Якова роман / В. Лис. – Харків: Книжковий Клуб «Клуб Сімейного Дозвілля», 2019. – 236с.

Нарешті ми застали той час, коли популярні книги українською почали екранізувати.

Роман “Століття Якова” розповідає історію, яка одночасно здається фантастичною і реальною. Старий Мех, віковий дід із сивою бородою, спостерігав за тим, як змінюються держави і режими. Російська імперія, УНР, Польща, СРСР і сучасна Україна. Дитина, підліток, юнак, чоловік, а тепер похила людина. Яків не просто спостерігав за часом, а плинув разом з ним, отримуючи один за одним удари долі. Війни і особисті драми пройшли, залишивши після себе душевні рани і тяжкі спогади…

Гербиш, Надійка. Теплі історії до кави / Н. Гербиш. – К.: Брайт Букс, 2018. – 168с.

Наше життя як філіжанка кави: інколи до нестями солодке, та буває й гірке. Якщо зараз доля піднесла вам не той сорт, який ви замовляли – потрібно брати її в свої руки. “Теплі історії до кави” — одна із тих книг, що надихають, збірка коротких оповідань, які завжди покращать настрій. Це книга, в якій зібрані історії звичайних людей, які оточують нас, але всіх їх об’єднує одна особливість – вони вірять. Вірять у краще, у чудеса. Це люди які люблять життя, або принаймні намагаються знайти в ній найголовніше – щастя

Мандрівниця і романтик Надійка Гербіш відправляє читача в подорож. Нам не покажуть визначних місць та екзотичних країн, але проведуть квартирами та садками, де познайомлять з чудовими і цікавими людьми. Читачеві стане по-справжньому приємно відчувати себе людиною, яка народилася в тій самій країні, що й Надійка та її персонажі.

Шкляр, Василь. Чорне сонце / В. Шкляр. – Харків: Книжковий Клуб «Клуб Сімейного Дозвілля», 2018. – 304с.

“Чорне сонце” — книга, читати яку одночасно і цікаво, і боязно. Так завжди трапляється, коли трагедія ще не “відгула”, коли драматичні події тривають. Герої роману — реальні

люди. Студенти, бізнесмени, селяни й інтелігенти, учорашні школярі і особи літнього віку. У скрутний для країни час вони взяли до рук зброю, бо їм не байдуже майбутнє Батьківщини та співвітчизників.

Василь Шкляр у “Чорному сонці” увіковічив бійців полку “Азов”: як живих, так і тих, хто назавжди нас покинув. Сильний та емоційний опис російсько-української війни очима бійця «Азову», втілений легендарним українським письменником. 6 історій – це 6 сповідей молодого хлопця, який намагається зрозуміти, чому почалась ця війна і коли вона закінчиться.

Курков, Андрій. Сірі бджоли роман / А. Курков. – Харків: Фоліо, 2018. – 304с.

Класична літературна трагікомедія, після якої залишається дивний осад на душі. Війна на Донбасі, сіра зона, двоє людей, які підтримують різні сторони.
Відчайдушна спроба втекти до рідного колись Криму, врятувати себе і… своїх бджіл. Та чи можна знайти притулок в місцях, які давно перестали бути своїми?

Жадан, Сергій. Інтернат / С. Жадан. –  Вид-во Меридіан, 2017. – 336с.

Роман-подорож Сергія Жадана “Інтернат” триває три доби. За цей час головний герой, місцевий вчитель української мови, здійснює подорож через блокпости, розбомблені будинки і переповнені вокзали, щоб врятувати племінника.

Історія людей, життя яких змінила війна, у версії Сергія Жадана. Роман з неоднозначними героями, неоднозначними ситуаціями та таким же неоднозначним сприйняттям серед читачів.
Можливо, вони просто ще не бачили такого Жадана?

Кідрук, Макс. Доки світло не згасне назавжди. / М.Кідрук.  – Харків: Книжковий Клуб «Клуб Сімейного Дозвілля», 2019. – 256с.

Макс Кідрук — український письменник, мандрівник і популяризатор науки. Автор книжок «Не озирайся і мовчи», «Жорстоке небо», «Твердиня», збірки оповідань «Заради майбутнього» та фантастичної дилогії «Бот». Два з трьох його останніх романів — «Зазирни у мої сни» і «Де немає Бога» — входили до короткого списку премії «Книга року ВВС».

Нова книга Кідрука «Доки світло не згасне назавжди»  є інтерактивною, вона має доповнену реальність. Через спеціальний мобільний додаток читач може поспілкуватися з персонажами книги, запитати про те, що цікавить або турбує.

Сестри Рута та Індія, попри незвичні імена, проживають цілком буденні життя. Інді навчається на лікаря, Рута закінчує 11-ий клас. Усе раптово змінюється, коли через нещасний випадок гине наречений Індії. Раніше близькі сестри віддалються, звинувачуючи одна одну в тому, що сталося. І саме тоді, коли, здавалося б, із конфлікту вже не виплутатися, Рута виявляє, що здатна впливати на реальність у снах. Невдовзі в її сновидіннях зявляються химерні тіні, і що ближче вони підступають, то дужче мерхне світло довкола двчини. За нестримним бажанням повернути колишнє життя Рута не помічає, як кожен наступний сон стає дедалі темнішим…

Положій, Євген. Іловайськ. Розповіді про справжніх людей / Є. Положій.  – Харків: Фоліо, 2017. – 384с.

Твір не документальний. Автор, професійний журналіст, не воював у АТО. Зібравши розповіді тих воїнів, котрі вижили в трагічному Іловайському котлі, котрий вважається початком прямої російської агресії в Україну.

Положій спершу створив на основі кожної окреме оповідання, а потім звів їх докупи, об`єднавши, зшивши невидимими міцними нитками. Ветерани АТО в чесності й реальності описаних автором подій сумнівів не мають.

Карпа, Ірена. Добрі новини з Аральського моря. / І. Карпа. – К.: Книголав, 2019. – 592с.

Емоційність цього твору буквально зашкалює. Тут є все – фешн, секс, любов, вбивство та зрада, завдяки чому, взявши книгу в руки, ви просто не зможете зупинитись, доки не дочитаєте останній абзац. Здавалося б, головних героїнь книги абсолютно нічого не пов’язує – одна постійно проводить час у шикарних закладах та їздить на дорогому авто, інша – заробляє на життя крадіжками, а третя – працює на декількох роботах, щоб вистачило на життя. Однак якимось дивним чином їхні долі переплітаються і тепер у їх житті все буде по-іншому. У творі немає ні негативних, ні позитивний героїнь, але є відверті історії жінок, і в одній з них, ви неодмінно впізнаєте себе.

Оксана Бідзіля,

бібліотекар дорослого абонементу Виноградівскьої ЦРБ

Залишити відповідь