Незалежна Україна в художній літературі XXI століття

24 серпня – День Незалежності України, наше національне свято.

Бурхливі події, що відбуваються впродовж останніх років на сході, перегорнули наш світогляд та змінили відношення цілого світу до України. Двадцять дев’ятий рік  Незалежності України – особливий, наповнений тривогою, відчуттям болю, і одночасно – відповідальністю та гордістю за рідну країну …
Як важливо зараз для кожного українця
знати справжню історію країни, не загубити ту ідею, заради якої «Небесна Сотня» віддала життя на Майдані!

Молодь України, двадцяти дев’ятирічні  ровесники Незалежності України, озброєні сучасними знаннями, прагненням до змін на краще, творять своє майбутнє, крок за кроком просуваючись до мрії… Ми наслідуємо та пишаємося видатними діячами та талановитими особистостями, що створили Україну. Пізнати та зрозуміти це найкраще допомагає книга.

Пропонуємо Вам разом із нами поринути у світ української історії, подій сучасності, що надихають та надають сили створювати справжню Незалежну Україну!

Рудневич, Марко. Я з Небесної Сотні. / М. Рудневич. – К.: А-ба-ба-га-ла-ма-га, 2014. – 376с.

Кожному більш-менш обізнаному українцю (і не лише українцю) сама назва книги «Я з Небесної сотні» дасть зрозуміти, про що ця історія молодого українського письменника Марко Рудневича. Це історія-розповідь дев’ятнадцяти річного юнака про своє життя. Детальна, відверта і надзвичайно насичена. У книзі описується останні сім днів життя хлопця. Перед читачем постає хлопець на ім’я Максим, який жив собі звичайним життям, яке не відрізнялося від тисяч інших життів таких же молодих людей, як і він сам. Він ходить в інститут, спілкується з друзями, стикається з добре знайомими кожному студенту проблемами. Звичайний хлопчина, нічим не кращий і не гірший за тисячі інших. Але чим далі ми з ним знайомимося, тим більше впізнаємо Селінджера Холдена Колфілда. От і наш герой є людина, яка шукала відповіді на свої запитання. І цей пошук привів хлопця на Майдан. Проте, в книзі Рудневича, шукач відповідей опиняється в дещо вигіднішому становищі. Селінджера запитання нікуди не привели, і завели його у якийсь глухий кут. А от Максим опиняється у тому місці, яке стане епохальним і змінить життя цілої країні. «Я з Небесної сотні» – унікальний твір, який не дасть забути славні, героїчні вчинки людей, які поклали на вівтар свободи своєї Батьківщини, ніщо інше як життя. Ви згадаєте все, ви ще раз переживете ті тривожні лютневі дні і, мабуть, будете плакати, і ще довго пам’ятатимете простого хлопця зі щирою душею — Макса зі Сміли…

Україна – Європа. – Харків.: Фоліо, 2014.200с.

Письменники, твори яких увійшли до антології, визначають обличчя нашої літератури. І це обличчя повернуте до Європи. В оповіданнях та уривках з іще не виданих романів – тема європейського минулого та майбутнього України. Тут же і трагічна сучасність – в антології є і складні міжнаціональні стосунки на території нашої країни, і тема Майдана, і навіть збитий Боїнг.

Базів, Василь. Армагеддон на Майдані. / В. Базів. – К.: Український пріоритет, 2014. – 160с.

Безпощадне у своїй невідворотній сповідальності та все поглинальне за своїм гостро сюжетним магнетизмом Письмо автора справляє на читача вулканічне потрясіння, як і сам феномен Майдану за самосвідомість сучасного землянина. На смисловому тлі подається документальна маловідома історія про те, що і як призвело до Повстання, котре стало безпрецедентним актом кривавого вознесіння і провалля гуманітарно-кримінальної катастрофи для майже 50-мільйонного людського згромадження в центрі Європи. Водночас всенародний Бунт Гідності став прологом до визвольної війни – у супрязі з усім прогресивним світом – древньої Нації проти планетарної загрози земній цивілізації, яка постала перед очманілим людством осатанілими ордами московських варварів, що виринули на полях глобальної епохи із темних віків

Рафєєнко Володимир. Мондегрін. Пісні про смерть і любов /В. Рафєєнко. – Видавництво 21,Meridian Czernowitz, 2019. – 192с.

Можна не знати, що таке «мондеґрін», але навряд чи можна зовсім убезпечити себе від нього. Хто має щастя жити, той має нещастя помилятися. Зокрема – викривлено сприймати якісь вирази, а відтак неправильно – аж до абсурду – їх інтерпретувати. А чи можна, вимушено переїхавши у дорослому віці з російськомовного Донецька до не надто українськомовного Києва, швидко опанувати українську мову? Можна. Ба більше: можна навіть бути зрілим і визнаним російськомовним письменником, як-от Володимир Рафєєнко, а тоді, опинившись у Києві, опанувати українську мову такою мірою, щоб написати нею блискучий роман. Зокрема – про занурення російськомовного переселенця в радісно-тужливу стихію української мови. А також про його небажання змиритися з роллю пасивного об’єкта «захисту» з боку Росії. Але передусім про те, як погано різномовні частини України досі чули одна одну, внаслідок чого й перетворилися одна для одної на суцільний «мондеґрін». Чи є шанс якось подолати це непорозуміння? Невідомо. Та спершу варто бодай спробувати уважніше вслухатися: а раптом поталанить розшифрувати спотворені звучання.

Матіос, Марія. Приватний щоденник / Марія Матіос. – К.: Піраміда, 2015.  –  356с.

“Приватний щоденник”, мабуть, найочікуваніша книжка Марії Матіос, якою відома українська письменниця “загартовує правдою” про ексклюзивні події Майдану та триваючої війни, учасником чи свідком яких вона була. Це свого роду хроніка, що починається з кінця 2013-го і до середини літа 2015-го року. І крізь цю призму письменниця дуже зворушливо і дуже чуттєво описує маленькі історії українських родин, життя яких болючими втратами та глибокими ранами назавжди змінив Майдан…змінила війна… А ще – свої історії “про конкретні битви за дуже конкретних людей”. У час,” коли музи здебільше мовчать, а говорить зброя”, Марія Матіос розпочинає “особисту війну і боротьбу” за “кожну конкретну людину” – боротьбу за свою Націю. У найдраматичніші та найкривавіші дні Майдану вона боронить Націю від звірств Беркута та ошаленілих тітушок; у київському СІЗО, судах, лікарнях, госпіталях, у солдатських траншеях та бліндажах, у розгромлених містечках та селах Донбасу – вона захоплюється Її мужністю, благородством та гідністю. А в дні глибокої скорботи та дні світлої радості надії вона просто тримає свою Націю за руки, втирає Їй сльози, “передаючи своє тепло і співчуття”…

Там, де вдома: 112 віршів про любов та війну. – К.: АССА, 2019. – 232с.
Ось уже п’ять років тривають бойові дії на сході України. Поряд із нами живуть люди, які отримали травматичний досвід на цій війні, однак змогли сублімувати його в творчість. Видавництво «АССА» започаткувало соціально-поетичний мультимедійний проект «Там, де вдома», який об’єднав вісім сучасних молодих поетів та поеток: четверо чоловіків-воїнів, які виконували (або виконують зараз) бойові завдання в зоні АТО/ОСС, та четверо жінок, які в 2014-2018 роках волонтерили і допомагали армії, чекали з війни чоловіків, підтримували та дбали про тих, хто присвятив себе служінню іншим.

 Проект має надихнути військових на вираження своїх емоцій у творчості, підвищити у суспільстві толерантність та взаєморозуміння, знизити рівень агресії.

«Там де вдома» — це поетична збірка зі 112 віршів про любов та війну та ютуб-канал, де вірші з книги читають автори та відомі в Україні особистості.

Шовкошитний, Володимир. Кров свята: Трилогія / В. Шовкошитний. – К.: Український пріоритет, 2019. – 864с.

Трилогія «Кров свята» – твір, що прочиняє двері у світ творчості Володимира Шовкошитного.  Це масштабне епічне полотно, в якому показанно долю українського народу упродовж століття. Перша частина – це родова сага, друга – пригодницька епопея, де події охоплюють значний відрізок часу від початку століття до 1943 року, третя частина – роман-андрогін, в якому події від Другої світової війни до наших днів подано в одному часовому вимірі. «Кров свята» неначе скидає з нашої історії шкаралупу ворожих міфів і являє читачеві храм української державності вже без риштувань. А заодно і вказує шлях очищення колективної памяті через прищеплення українському суспільству гену гідності й самоповаги та психології переможців.

Шкляр, Василь. Чорне сонце: збірка / В. Шкляр. –  Харків:  Книжковий клуб  «Клуб сімейного Дозвілля», 2016. – 316с.

Російсько-українська війна – очима бійця полку «Азов». Хто і навіщо затягує криваву драму? Чому гинуть найкращі? Чому місцеві вважають своїх визволителів ворогами? Яким наш герой бачить майбутнє Вітчизни? Глибока, сповнена смутку, болю й надії оповідь хлопця, якого честь і сумління змусили взяти до рук зброю.

До видання ввійшли твори «Чорне сонце», «Танець під чортову дудку», «Крук – птаха нетутешня», «Останній шанс Захара Скоробогатька», «Високі гори у Ялті», «Цілком таємні історії».

Дзюба, Сергій. Позивний «Бандерас»: Військовий детектив. /С. Дзюба, А. Кірсанов – Х.: Вид-во «Фабула», 2019. – 240с.

«Позивний «Бандерас» – справжній військовий бойовик, чи не найперший в Україні, заснований на реальних подіях. У зоні АТО у вересні 2014 року за «наводкою» диверсанта скоєно теракт – сепаратисти знищили маршрутку, загинуло дванадцятеро дорослих і дитина. Стає відомо, що інформатор ворога – службовець української армії, водночас шляхом радіоперехоплення з’ясовується, що в цьому регіоні чекають на прибуття полковника російського ГРУ. Розпочинається операція зі знешкодження диверсанта, здійснення якої доручають групі контррозвідників на чолі з капітаном Антоном Саєнком…

На основі твору Сергія Дзюби та Артема Кірсанова знято військову кінодраму, міжнародна прем’єра якої вже відбулася в Торонто. В Україні  прем’єра очікується з 11 жовтня 2018 року.

Люко Дашвар. Покров./ Люко Дашвар. – Харків: Книжковий клуб  «Клуб сімейного Дозвілля», 2017. – 384с.

Романи Люко Дашвар незмінно мають успіх у читача. Вона пише так гостро й пронизливо, психологічно й чутливо, що торкається струн душі кожного. Неможливо не співчувати її героям, як неможливо не звернути увагу на  гострі, болючі, неоднозначні питання, які порушує письменниця…

Ніч проти 30 листопада 2013 року багато чого змінює і в житті країни і в долі киянки  Мар’яни Озерової. Після розміреного напіввоєнного існування дівчина опиняється у вирі подій і несподіваних зустрічей, виснажливі чергування на Майдані, зникнення коханої людини та пошуки нащадків у сьомому коліні славного козака Яреми Дороша, яких прокляла  його дружина зарозуміла  шляхтянка Станіслава. Та чи не даремні пошуки адже перед цими щасливими постає непростий вибір – незліченні скарби, що їх мають у Спадкувати від свого предка, чи кохання і воля…

Курков, Андрій. Війна / А. Курков. – Харків: Фоліо, 2019. – 633с.

До книги увійшли твори всесвітньо відомого письменника Андрія куркова, які пов’язані однією темою – війною.

«Щоденник Майдану та війни» – особистий щоденник автора, фіксоване відображення життя у Києві та країні, доповнений записами про перипетії на сході України, в Криму, роздумами про війну, про те, як і чим, за його баченням, живе окупований Донбас останні роки.

А у романі «Сірі бджоли» розповідається про життя пенсіонера сорока дев’яти років Сергій Сергійовича, який живе у так званій сірій зоні. Головна його турбота – як і куди з настанням весни відвезти подалі від війни своїх бджіл. Відвезти туди, де не стріляють, щоб згодом у меду не було присмаку війни.

Забужко, Оксана. І знов я влізаю в танк. Вибрані тексти 2012-2016рр. / О. Забужко. – К. : КОМОРА, 2016. – 416с.

Нова збірка відомої письменниці – це книга для тих, хто не уникає чесних відповідей на нагальні питання і переймається викликами, які ставить перед українцями сьогодення. Тут ідеться про химери «поневоленого розуму» та про нові маски й форми, яких набуває в епоху мас-медіа давня війна, про пошук героїв, про знакові постаті й тексти, а зрештою про те, як гідність і спротив, нав’язаним правилам гри дають нову надію європейській цивілізації. Це ексклюзивний репортаж із гарячих точок інформаційного фронту, де триває боротьба з забуттям і байдужістю, які мало не коштували нам держави.

підготувала Оксана Бідзіля,

бібліотекар дорослого абонементу Виноградівської ЦРБ

Залишити відповідь