Книга в подарунок. Як пласт сучасної прози потрапив до Виноградівської ЦРБ

В рамках проекту «Закарпаття єдине», що виконує БФ «Центр громадських ініціатив» за фінансовою підтримки агентства США  з міжнародного розвитку (USAID)  фонду Виноградівської центральної районної бібліотеки були подаровані книги сучасних українських письменників.

Зокрема  у переліку авторів: Андрій Любка, Мирослав Дочинець, Юрій Андрухович, Оксана Забужко, Світлана Талан, Сергій Жадан, Макс Кідрук, Василь Шкляр, Андрій Кокотюха, Андрій Курков, Марія Матіос…

Хочеться трішки акцентувати увагу на закарпатських письменниках, це  Адрій Любка та Мирослав Дочинець.

Андрій Любка: «Карбід», «Кімната для печалі», «Саудаде», «Кілер», «Чі-Чіо-сан».

Події в романі «Карбід»  розгортаються впродовж паркого й тривожного літа, коли у вигаданому містечку Ведмедів група ентузіастів вирішує збудувати Фонтан Єдності з Європою. Навіщо їм фонтан, чому за ними в’язниця плаче і за скільки в Україні можна придбати людську нирку – про все це автор пише з гумором і добірним песимізмом…

 «Кімната для печалі» – це збірка сюжетно не пов’язаних між собою оповідань Андрія Любки, які, однак, можна вважати й романом, якщо прийняти тезу, що головним героєм цього роману є самотність….

 «Саудаде» –  понад шістдесят коротких історій – часом іскрометних, подекуди сумних, почасти автобіографічних, але завжди щирих – запрошують читача пережити з автором найщасливіші миті мандрів, симфонічних концертів і не завжди успішних залицянь.

«Кілер+» –книжка у жанрі короткої прози, У цій збірці відчувається, як письменник шукає свій голос – часом опираючись, а інколи піддаючись впливам своїх улюблених Чарлза Буковські,  Мілана Кундери і Єжи Пільха, – будує детективні сюжети, змальовує відверті еротичні сцени, описує заокеанські міста, жартує і провокує…

У книзі «Чі-Чіо-сан» розгортається сюжет про п’яного суддю, який  на пішохідному переході збиває на смерть молоду жінку і, ясна річ, без особливих зусиль уникає покарання. Але чоловік збитої – не з тих, кого можна купити чи залякати, він краще втратить усе, та відомстить. Психологічний трилер про сучасну Україну, де вартість людського життя вимірюється хабарами, а вбивці стоять у перших рядах на церковних службах…

Дві книги Мирослава Дочинця  «Бранець чорного лісу»  та «Вічник» точно не залишать Вас байдужими…

«Бранець чорного лісу»  книжка розповідає незбагненну історію дивовижної людини, закинутої волею долі в безлюдну пущу Карпат. Про те, як упродовж років виживання в дикій природі юнак із мандрівника, натураліста, мисливця і вояка стає Воїном духу. Українського духу. Він і нам допомагає відповісти на вічні запитання: хто ми, звідки ми, для чого живемо й куди йдемо?

«Вічник» – сповідь великої душі, документ мудрого серця. Це не просто опис виняткової долі незвичайної людини. Це – подарунок долі для того, хто запитує себе: «Хто я, звідки я, для чого я? І куди я йду?» Це письмо допоможе віднайти себе й укріпить у великому Переході з нічого у щось.

Не менш захопливими є твори інших представлених авторів. Це сучасна проза, якісна у своєму стилі, актуальна для читання саме зараз.

Хтось по-авторськи розбавляє буденність фантастично-містичними описами, як от Макс Кідрук;

хтось  відтворює проблеми вибору та самоідентичності, як от Сергій Жадан у книзі «Інтернат»;

Василь Шкляр у романі «Троща» говорить про перемогу людини над обставинами і над собою;

Світлана Талан захоплює життєвим сюжетними лініями, як от у романі «Розколоте небо» де втративши чоловіка, родичів, героїня Варя залишилась сама з маленькими дітьми;

чи як от зібрання найяскравіших зразків малої прози за три десятиліття Оксани Забужко у книзі  «Після третього дзвінка вхід до зали забороняється»;

або ж як не впізнати (не) роман, а вісім з половиною оповідань, зв’язаних не сюжетно, а загальними настроєм і атмосферою Юрія Андруховича «Коханці юстиці»…

Отже, ласкаво просимо до бібліотеки. Тут є з чого обрати. Приходьте, обирайте, читайте, отримуйте живі емоції та враження.

Світлана КЕДИК,

завідувачка відділу обслуговування Виноградівської ЦРБ

Залишити відповідь