Новітня історія України через призму книжкових видань

21 листопада в Україні відзначається День Гідності та Свободи. Цього дня, з інтервалом у дев’ять років, розпочалися дві доленосні для сучасної України події: Помаранчева революція 2004-го та революція Гідності 2013-го. 

Виноградівська ЦРБ виділяє цей день в новітній історії України через призму книжкових видань.

Саме тому представляє загалу перелік літератури, що відтворює українську революцію 2004 року, революцію Гідності та війну Росії проти України.

Дане свято має мету:  утвердження в Україні ідеалів свободи і демократії, збереження та донесення до сучасного і майбутніх поколінь об’єктивної інформації про доленосні події в Україні початку XXI століття, а також віддання належної шани патріотизму й мужності громадян, які восени 2004 року та у листопаді 2013 року — лютому 2014 року постали на захист демократичних цінностей, прав і свобод людини і громадянина, національних інтересів нашої держави та її європейського вибору…

Українська революція 2004

Кульчицький С. Українська революція 2004 р.: історична література / С. Кульчицький; голов. ред.: О. Удод. – К.: Генеза, 2005. – 367 с.

ISBN: 966-504-468-0

Книга присвячена 200-денній епопеї президентських виборів 2004 р. – яскравому феномену новітньої української історії. Автор переконаний, що Українська (Помаранчева) революція 2004 р. – справжня, і вона є окремою ланкою в ланцюзі революцій, які відбулися на території Східної Європи. Їх несхожість на відомі історії революцій пояснюється об’єктивними обставинами виходу посткомуністичних країн з мутантної комуністичної цивілізації на загальнолюдський шлях розвитку.

Літопис Революції Гідності

Літопис Революції Гідності / Михайло Вітер. – Львів : ЛА «Піраміда», 2017. – 296 с.: 280 с. і 16. Іл.

ISBN: 978-966-441-488-0

Навіть після того, як минув час, важко чітко сформулювати, як стався Майдан листопада 2013 – лютого 2014 років.

Безперечно, усім нам розібратись у цьому допомагатимуть численні фото-, ві-део-, аудіосвідчення, детальна хронологія подій та індивідуальні історії тисяч учасників Революції гідності. І версія кожного з майданівців буде правдивою, бо у кожного були своя роль, функція, мотиви. Майдан був живим організмом, який мав свій життєвий цикл. Він зароджувався, ріс, дозрівав, формувався, навчався на власних помилках, плакав та сміявся, боявся та перемагав страх. Любив та ненавидів. Молився…

Він має різні назви: Євромайдан, Революція гідності… Як кому до душі.

Та найголовнішим здобутком Євромайдану є те, що він повернув Україну в епіцентр світової політики. Не Україну-територію, а Україну-державу. Як територія Україна вже неодноразово опинялась у горнилі цивілізаційних протистоянь, особливо – у часи Першої і Другої світових воєн. Але тоді українцям не вдалося конституюватись у статусі держави: наші аргументи, хоч і политі кров’ю, виявилися занадто слабкими, а вороги й опоненти української державності – надміру сильними.

Євромайдан став логічною історичною крапкою у багатовіковому свідомому виборі українського народу – поверненні в європейську сім’ю. Це – епохальна подія, адже більшість населення молодої держави серцем і розумом зробила рішучий цивілізаційний крок до європейської демократичної матриці життя. Небесна Сотня навіки розписалася за нього кров’ю. Так дуже коротко можна охарактеризувати той багатомільйонний народний рух з епіцентром у Києві, що тривав з листопада 2013-го до лютого 2014-го. Мирний рух, що ставав боротьбою. Людська взаємодопомога, що ставала жертовністю.

Громадянський вчинок, що ставав подвигом.

Мине ще чимало часу, поки ми сповна зможемо осягнути глибину і значення Революції гідності для розвитку України, усі її геополітичні наслідки. Історики напишуть про Євромайдан наукові праці, митці – художні твори, учасники протестних акцій – документальні спогади. Мабуть, лише тоді, через призму Євромайдану, зможе побачити й оцінити себе кожен громадянин України, який мріє про утвердження і розвиток нашої держави.

«Русский мир» в Україні: на краю прірви

«Русский мир» в Україні: на краю прірви. – Вид.2-ге. – К.: ТОВ «Видавництво КЛІО», 2018. – 384 с.

ISBN: 978-617-7023-72-1

Системна ментальна, ідеологічна та методологічна криза, про яку йшлося в і наукових колах десятиріччями, вивела назовні удавнені суперечності між носіями | різноспрямованих філософських доктрин (і відповідно — життєвих стратегій) у найгострішій формі — збройного протистояння. Росії, що прагне вже не перший рік загнати Україну в пастку, лише здається, | що вона повністю контролює ситуацію, що жертва в цій цивілізаційній війні -одна. Насправді Росія сама потрапила в заготовлену пастку. Причини окресленої ситуації зрозумілі всім, хто обізнаний із модерною історією обох країн. Випробування «русским миром» стане найважчим іспитом, який Україна має скласти, аби повною мірою набути державний суверенітет, проголошений у 1991 році. Попри колосальні економічні, моральні, інформаційні навантаження та світоглядний шок не варто сприймати ситуацію як безвихідну. Так, Україна стоїть нині на краю прірви, однак у цій патовій ситуації важливо, ким вона себе відчуває: загнаною у безвихідь істотою, що має впасти і розбитися, бійцем, що вистоїть, чи птахом, що може злетіти до неба.

Більше тематичної літератури:

Данило Яневський «Хроніка «Помаранчевої»  революції» (2005) 

Георгій Касьянов «Україна 1991-2007. Нариси новітньої історії» (2007)

Олександр Гаврош  «Украдена перемога. Хроніка мукачівської епопеї» (2004)

Олександр Гаврош  «Мукачівська епопея. Хроніка найбрутальніших виборів» (2004)

Олександр Гаврош  «Моя Р-р-революція» (2005)

Леонід Фінберг, Ірина Берлянд, Олена Андреєва «Майдан. Свідчення. Допомога постраждалим. Міжнародна солідарність.(2018)

Андрій Курков «Щоденник Майдану та війни» (2018)

Станіслав бондаренко «МАЙДАНИ. МАГNАТИ» (2014)

Олеся Чепелюк «Не зрадь» (2016)

Євген Магда «Гібридна агресія Росії: уроки для Європи» (2017)

Андрій Курков «Війна» (2019)

Ігор Михайлишин «Танець смерті. Щоденник добровольця батальйону «Донбас»» (2019)

Петро Билина «Війна кличе стань переможцем! Нотатки на полях російсько-української війни» (2017)

«У вогняному кільці» (2018)

Роман Зіненко «Війна, якої не було. Хроніка іловайської трагедії. Частина перша 7-24 серпня 2014 року» (2019)

Олександр Вільчинський «У степу під Авдіївкою» (2019)

Згідно довідки українського  інституту національної пам’яті:

Під час президентських виборів 2004-го року здійнялися акції протесту. 

За попередніми результатами другого туру, оголошеними 21 листопада Центральною виборчою комісією, перемогу в президентських перегонах здобув Віктор Янукович. Масові та брутальні фальсифікації під час голосування та підрахунку голосів збурили українське суспільство. Прихильники опозиційного кандидата – Віктора Ющенка, 22 листопада вийшли на мітинги незгоди. Протестний рух охопив найбільші міста України, а центром став Майдан Незалежності у Києві. Внаслідок цих подій відбувся повторний другий тур президентських виборів за результатами якого переміг Ющенко.


У листопаді 2005 року новообраний Президент заснував свято – День Свободи.


У грудні 2011 року наступний Президент України Віктор Янукович скасував День Свободи і об’єднав його з Днем Соборності.

21 листопада 2013-го року на Майдані Незалежності у Києві розпочалася акція протесту проти рішення Кабінету Міністрів України призупинити підготовку до підписання Угоди про асоціацію з Євросоюзом. Спочатку зібралося декілька сотень, а вже 24 листопада – понад сто тисяч прихильників євроінтеграції.

Після того як 29 листопада на Євромайдані відбувся мітинг із закликом до відставки уряду та дострокових парламентських виборів, влада застосувала силу. 30 листопада вночі відбувся кривавий розгін майданівців. Стало зрозуміло, що країна рухається до  авторитаризму, засадничі принципи якого відчуло на собі українське суспільство: зневага до прав людини, корупція, свавілля правоохоронних органів, репресії проти незгідних. Протести перетворилися з проєвропейських на антиурядові та стали значно масштабнішими.  


18-20 лютого – в найтрагічніші дні Революції, сталися сутички в центрі Києва, підпалено Будинок профспілок, снайпери вбили понад 70 євромайданівців, які стали Героями Небесної сотні.


Вночі на 22 лютого тодішній президент Янукович втік з України. Відбулися  позачергові президентські вибори, які засвідчили європейський вектор орієнтації. Україна вдруге отримала шанс для цивілізаційного вибору, демократії,  очищення від впливу тоталітарного, людиноненависницького  комуністичного минулого.
На відміну від подій Помаранчевої революції, відстоювання власної гідності та свободи коштувало Україні багатьох життів патріотів. А 2014-го у березні Росія почала бойові дії проти України….


відділ обслуговування Виноградівської ЦРБ

Залишити відповідь