Дивний мрійник: до 130-річчя Павла Тичини

27 січня 2021 року Україна відзначає 130 років від дня народження Павла Тичини – великого українського поета-модерніста, перекладача, громадського діяча, новатора поетичної форми. Тичина, якого знають усі. Тичина, якого так ніхто і не пізнав… Бувши одним із 13-ти дітей простого дяка, самотужки вивчив 15 мов, перекладав іноземних класиків, мав прекрасний голос і слух.

Павло Тичина був водночас і князем української поезії й пророком національної революції, і хліборобським Орфеєм, і співцем червоного Жовтня, й основоположником української радянської літератури, поетом-лауреатом і поетом-академіком, ніжним ліриком, феноменом доби. Мабуть немає таких тем, яких не торкнувся б у своїй творчості П.Тичина. Однак про що б він не писав, якої б далечини не сягали його думки й почуття, у серці поета завжди жила безмежна любов до рідної землі, до рідного народу.

                        Радощі і чорну днину –

                        все я з вами розділю,

                        Любите ви Україну?

                        Я ще більш її люблю.

Творчий шлях тривав шість десятиліть. Не був цей шлях простим. Скільки болісних роздумів, переживань, передчуттів нових, трагічних змін тривожно пульсує в його віршах, щоденникових записах. Його творчість –  неординарна, складна, милозвучна і багатогранна. В ньому переплітався талант живописця, поета й музиканта.

Зарубіжні поціновувачі художнього слова двічі висували його твори на здобуття Нобелівської премії. Тичину називали «князем української поезії».

Найкращі твори «Сонячні кларнети», поеми «Золотий гомін», «Скорбна мати», «Похорон друга», «Сковорода», вірш «Пам’яті тридцяти», «Молодий я, молодий», «О панно Інно», «Арфами, арфами»…

Довідково: Павло Тичина – видатний український поет 20 століття, новатор поетичної форми, перекладач, публіцист, директор інституту Літератури АН УРСР (1936-39, 1941-43), голова верховної Ради УРСР двох скликань, Міністр освіти УРСР (1943-1948), Лауреат державної  премії СРСР (1941), Державної премії УРСР ім. Т.Шевченка (1962). У 1967 році отримав звання Герой Соціалістичної Праці.

Пропонуємо вашій увазі літературознавчі та художні твори про життя і творчість Тичини, збірки поезій та поем із багатої художньої спадщини поета.

Переглянути у PDF файлі

підготувала Оксана Бідзіля

Залишити відповідь