Всеукраїнський день бібліотек

 Щорічно 30 вересня   в день Віри, Надії, Любові і матері їх Софії ми відзначаємо Всеукраїнський день бібліотек. Це свято всіх тих, хто працює з книгою, творить її і цінує Слово . Бібліотека завжди була центром колекції колективної пам’яті. Це завжди було місцем, де людські переживання зберігаються, кристалізуються, стають вічними. Вони могли передаватися від стародавніх до нових поколінь. Певним чином бібліотека має відношення до вічності. Тут пов’язуються думки та переживання поза простором та часом. Бібліотека є чудовим збирачем інформації, це місце для того, щоб черпати з досвіду своїх багатовікових  попередників. На сьогодні доступ до інформації виходить за рамки книг. Новітні інформаційні технології внесли  істотні зміни в роботу бібліотек як інформаційно – просвітницьких , дозвіллєвих закладів, центрів спілкування.

Сьогодні вперше за   13 років ми зустрічаємо день бібліотек  у такому складі. Подівають, що вони  продовжать  традиції святкування у своїх територіальних громадах. Завдяки проведеній адміністративно – територіальній реформі Виноградівська районна централізована бібліотечна система у складі 39 публічних бібліотек призупинила свою діяльність Взамін створились 4  комунальні закладі з із статусом юридичної особи. Це КЗ»Виноградівська публічна бібліотека» Виноградівської міської ради до складу якої входить 17 публічних бібліотек, КЗ «Вилоцька  публічна бібліотека»  Вилоцької селищної ради у складі  5-ти бібліотек, КЗ »Королівська  публічна бібліотека» Королівської селищної ради у складі  7-ми бібліотек і КЗ »Пийтерфолвівська публічна бібліотека» Пийтерфолвівської сільської   ради. у складі  9 – ти бібліотек. На жаль, Королівська дитяча бібліотека  не включена до складу  КЗ »Королівська публічна бібліотека», але питання не закрите позаяк скорочення бібліотек неможливе без згоди Міністерства культури та інформаційної політики. Наскільки я знаю, вони його ще не отримали. Є певні проблеми у роботі бібліотек  Пийтерфолвівської територіальної громади із- за нерозуміння  державної політики у бібліотечній галузі.

Обслуговування користувачів у Виноградівської територіальної громади проводить 32  бібліотечні працівники.  9 штатних одиниць було скорочено всі інші  бібліотечні працівники продовжують працювати,  однак   переведені із посад завідуючих бібліотек на посади провідних бібліотекарів або бібліотекарів 1 кат. , зменшені доплати за особливі умови роботи.  Впевнена, що це вимушені кроки у перехідний період розвитку  Виноградівської територіальної громади і у бюджеті  на 2022 рік  будуть закладені значно більші кошти на заробітну плату і розвиток галузі. І вони цього заслуговують, бо кожен. хто   володіє новітніми інформаційними технологія, зможе бачити роботу бібліотек. На сьогоднішній день 90 % бібліотек Виноградівської територіальної громади  інформатизовані  і спілкування з  віртуальними користувачем вони ведуть через  власні блоги, соціальні мережі Фейсбук, Інстаграм, Ютуб. Всього 8 бібліотек ведуть власні блоги, робота всіх бібліотек ТГ  висвітлюється на сайті «КЗ»Виноградівська публічна бібліотека» .

Несподівана ситуація, яка склалася внаслідок епідемії коронавірусу, внесла зміни у звичне життя бібліотек. Бажання не втратити зв’язок з користувачем стало тим локомотивом, який наблизив публічні бібліотеки до якісно нового рівня функціонування та безперечно відкрив перед ними нові горизонти та можливості і більшість заходів перемістилися на терена віртуального простору. За короткий час бібліотекарям довелося змінити свої професійні функції, розширити канали комунікації з користувачами, самостійно опановувати онлайн – програми та допомагати користувачам, зокрема, й  педагогам, щодо налаштування дистанційного спілкування.

Сьогодні бібліотеки  КЗ» Виноградівська публічна бібліотека» здійснюють системну діяльність щодо популяризації книг та читання в електронному середовищі:

на  бібліотечному  веб-сайті (https://vin-library.org/ ) , блогах  активно популяризують твори світових і вітчизняних  класиків, сучасних письменників,  твори місцевих авторів  за допомогою буктрейлерів , віртуальних книжкових виставок, скап – вечорів, прямих етерів , літературних віталень, тематичних медіа-проектів тощо;

створюють краєзнавчі  інформаційні ресурси,  анотовані бюлетені нових книг, інформаційні дайджести, повідомлення про важливі календарні  і літературні події в країні ;

допомагають користувачам у виборі художньої літератури , книг з саморозвитку розміщуючи експертні оцінки щодо певних творів;

представляють інформацію про літературний сегмент Інтернету (сайти письменників, літературних об’єднань)  і ін.

активно використовують соціальні мережі, мають власний  канал на YouTube, де розміщують інтерв’ю з авторами, відео з презентацій,  буктрейлери ;

впроваджують мобільні технології — QR-коди для популяризації книг та авторів;

встановлюють зворотний зв’язок з користувачами (форуми, гостьові книги), використовують електронну пошту, скайп- та чат-технології для виявлення літературних уподобань користувачів;

Бібліотеки КЗ»Виноградівська публічна бібліотека»  надають  як традиційні  так і  інноваційні бібліотечні послуги.  Користувач  може :

отримати друковані документи додому з фонду абонементів та для роботи в читальній залі;

брати участь у різноманітних заходах (зустрічі, вечори, заняття клубів за інтересами, засідання громадських об’єднань та інше) у комфортних приміщеннях бібліотек;

одержати інформацію про документально – інформаційні ресурси  бібліотек КЗ»Виноградівська публічна бібліотека» ;

отримати  консультаційну допомогу з питань методики бібліографічного пошуку або складання бібліографічних списків за темами

отримати ь комп’ютери та інше обладнання Інтернет-центрів для пошуку та одержання інформації з  мережі Інтернет ;

навчатись на  курсах комп’ютерної грамотності;

навчатись  цифровій грамотності  через додаток «Дія. Цифрова освіта»

відвідати  ПДГ (пункт доступу громадян до офіційної інформації), ознайомитися з інформацією органів влади, прокоментувати владні ініціативи і взяти участь у прийнятті важливих рішень;

скористатись електронними аграрними біржами, інтернет-магазинами;

отримати допомогу у відкритті  електронної пошти або скористатися  бібліотечною електронною поштою;

замовити квитки на літак, потяг, автобус або на концерт чи виставу у будь-якому куточку світу;

звертатися за інформацією до послуги «Віртуальна довідка»( https://vin-library.org/)

Працівники бібліотек допоможуть у :

зареєструватись в особистих кабінетах ПАТ»Закарпатгаз», ПрАТ »Закарпаттяобленерго» для здійснення  оплати комунальних послуг і контролю за нарахуванням коштів;

у реєстрації послуг онлай –банкінгу  (Приват24/7, Ощад24/7і ін.,.)

у  виконанні домашніх завданнь і творчих проєктів,

фотокопіювання, ксерокопіювання, сканування, фотографування з книжок, брошур, газет, журналів з фонду бібліотек;

роздрук  на принтері;

користування міжбібліотечним абонементом і ін;

Систематично проводяться інформаційн- просвітницькі заходи по відзначенню державних календарних дат, вшанування памяті   відомих історичних постатей,  всесвітніх і вітчизняних письменників.

На відзначення 30-ти річчя відновлення Незалежності України працівниками бібліотек проведено ряд заходів . Одним із них була патріотична година проведена працівниками бібліотек міста, школи мистецтв імені Бели Бартока і міським будинком культури. В цей же день воїнам  військової частини  у.м. Виноградів   було подаровано 300 прим. книг зібраних у рамках   Всеукраїнської акції »Бібліотека українського воїна».

На відзначення 150 –ти річчя від дня  народження Лесі Українки, вшанування памяті Великого Кобзаря  і  165-річчя від дня народження Івана Франко  користувачі бібліотек активно включились у  челендж «Читаємо Лесю» і  онлайн – конкурс “Вічне і живе Шевченкове слово»,  переглядали оформлену книжково- ілюстративну виставку -портрет «Іван Франко – – це розум і серце нашого  народу».Переможці були нагороджені пам’ятними призами.

Для дотримання карантинних вимог багато заходів проводились на відкритому просторі. Заслуговує увагу робота бібліотеки-філії для дітей та центральної публічної бібліотеки які систематично популяризували нові книги отримані в рамках  «Програми поповнення бібліотечних фондів» від УІК , проводили тематичні викладки книг    і запрошували  містян  до бібліотек. Центральна публічна бібліотека отримала  в рамках акції започаткованою Благодійним фондом «Бібліотечна країна» та книжковою премією KBU AWARDS  серію мотивуючих книг , книг для саморозвитку  про  які інформували користувачів.

На відзначення 759 років з дня заснування м. Виноградів   у  Парку Перені  працювало імпровізоване «Бібліомістечко».  Працівники  публічних бібліотек міста запрошували гостей на різноманітні локації, конкурси ,ігри розваги, перегляди книжкових виставок.  В нагороду переможці  отримували скромні  призи.

Працівники бібліотек проводили творчі зустрічі з письменника: До 60 річчя від дня народження Василя Горвата,  зустрічі з Володимиром Шовкошитним, Михайлом Чухраном, Вікторією Яким, Олександером Хустом, презентували книгу Ольги Тимофеєвої »Скарби рідного краю» ,стали  учасниками відкритого обговорення “Єдність у різноманітті: як нам згуровувати поліетнічні спільноти, приклад Закарпаття” за участі голови Державної служби України з етнополітики та свободи совісті Олени Богдан, аналітика Центру міжнародних досліджень Дипломатичної академії України ім. Г.Удовенка Вікторії Халанчук та членів ГО «Спілка угорських бібліотекарів Закарпаття»  і б ін.

Проводили відповідну роботу по навчанню основ комп’ютерної грамотності  На базі молодіжного хабу»Простір ідей» проходили курси з  вивчення програми С++  за участю дітей віком  від 13-16 років.

Працівники інтернет – центрів навчали основ комп’ютерної грамотності й користування сервісами мережі Інтернет, мобільними застосунками, соціальними медіа на онлайн – платформі “Дія. Цифрова грамотність”.

Вони вчили і навчались  на zoom-семінарі «Навчання цифровій грамотності в публічних книгозбірнях Виноградівської територіальної громади»,  брали участь у майстер-класі “Робота бібліотек з викорис танням платформи Canva” і ін.

Про роботу наших бібліотек можна говорити нескінченно, але хай нас  доповнять соцмережі , блоги,  сайти і вдячні слова користувачів.   Вірую, що влучне поєднання у бібліотеках  інформації на    традиційних паперових носіях і електронних, наявність кваліфікованих кадрів буде збережено і ефективно використано  для інтелектуального розвитку громад.

А ще в  наших бібліотеках працюють небайдужі люди, працюють для того, щоб кожного дня чути нові запитання і знаходити на них важливі для кожної окремої людини відповіді. Напередодні професійного свята  щиро вітаю всіх колег, сьогоднішніх і колишніх , з нашим професійним святом.  Хай він дарує вам чудовий настрій та теплі слова від всіх, хто вважає бібліотеку джерелом мудрості та знань. Будьте нам здорові, будьте нам мудрі, будьте нам щасливі. Просто будьте. !

 День бібліотек

Чути зблизька і здалека

Привітання від людей:

– Хай живе бібліотека,

Сповнена нових ідей,

 

Як провадити реформи,

Оновити статус свій,

Як пройти  життєві шторми

І не втратити надій

 

Та хороші  перспективи

На майбутнє зберегти

І  обрати шлях правдивий

У досягненні мети!

 

Ця  мета давно відома,

А не тільки в цей момент –

Щоб читали люди дома

Те, що дав абонемент.

 

Аби у читальнім залі

Хай збирав би ся народ,

Й вам вручали – в ідеалі –

Купу різних нагород

 

За  старанність, за турботу

Про оновлення життя,

За просвітницьку роботу,

І за творче завзяття

 

Із яким літературу

Ви доносите до мас,

Бо й освіту, і культуру

Поєднали водночас.

 

Вас і старости вітають,

А ще й голови громад,

Та вітання посилають

З обласних, районних рад.

 

Хоч слова у них хороші,

Але як на них не глянь,

Було б добре, якби й гроші

Долучились до вітань!

 

Щоб за працю в книгозбірні

Вистачало грошей вам

На прикраси ювелірні

Й на поїздку до Багам.

 

 

 

Й симпатичні, як Джоконди,

Ви стрічали читачів!

Щоб росли книжкові фонди,

У яких  без зайвих слів

 

Всі книжкові би новинки

Виставлялись напоказ!

Їм дорогу до глибинки

Ваш вказав дороговказ.

 

Ще згадати тут годиться,

По громадські ще труди –

Бо на виборчих дільницях
Ви в  комісіях завжди!

 

Тож всіх рівнів депутати

Мають бути вдячні вам;

І повинен вас вітати

Президент сьогодні сам.

 

Ви зірки в культурній сфері!

Ще одне б я побажав –

Читачам би ваші двері

Карантин не зачиняв!

 

Вам дарують зараз квіти,

Не якоїсь кропиви,

Щоб могли життю радіти

Ще багато років ви!

 

Залишити відповідь