Презентація книги Йосифа Данко “Із стежок життя”

27 травня у читальній залі .КЗ “Виноградівська публічна бібліотека” відбулося презентація книги нашого земляка, уродженця с. Тросник Йосифа Данко » Із стежок життя» приуроченої 100 -річчю від дня народження. Це літературно- художнє видання (мемуари) Йосипа Данко редагування і коректуру якого виконав Павло Федака.
Народився Йосиф Данко 12 серпня 1922 року у селі Тросник на Виноградівщині (Севлющині) в сім’ї Андрія Данка .Пізніше навчався у Хустській гімназії, де пройшов школу патріотизму, національного гарту. ( з листопада 1938 до 15 березня 1939 р. Хуст був столицею Карпатської України і Й.Данко, активно долучалася до цих процесів )
За любов до України, участь у підпільній організації «Юнацтво ОУН» у 1942 році був арештований ув’язнений у Мукачівському Каштель- Ковнері і був засуджений угорським трибуналом до 6-ти місяців ув’язнення (організація ставила собі за мету» революційним шляхом визволити Закарпаття від Угорщини, приєднати його до України і створити незалежну Українську державу) Вдруге був заарештований за підпільну діяльність в ОУН у Празі, коли навчався в 1945-46 роках у Карловому університеті.
Потяг до знань та активного громадського життя стали необхідною умовою утвердження себе в далеких світах. У 1950 році Й.Данко здобув ступінь доктора права в Українському Вільному Університеті в Мюнхені (Баварія).1954 році емігрував до США ,у 1957 році здобув ступінь Магістра бібліотекознавство в Колумбійському університеті Нью-Йорка, де і працював до 1962 року, потім перейшов до Єльського університету в Нью-Гейвені в якому став головою славістичного відділу ,а згодом ще й заступником голови каталогового відділу бібліотеки університету. У 1993-95 рр. був головою управи Українського музею в Нью-Йорку, на розвиток якого вносив поважні пожертви. Був співорганізатором і учасником численних патріотичних заходів з нагоди пам’ятних дат історії України, Карпатської України видатних постатей України. До його заслуг належить і активна участь у налагоджені зв’язків української діаспори-вихідців із Закарпаття- з земляками матірної землі. Він був співзасновником та заступником голови Комісії зв’язку й інформації закарпатських українців, яка регулярно видавала свій друкований орган- Бюлетень, частина якого передавалася і в Україну, в т.ч. на Закарпаття. Свою вдячність за громадську і наукову діяльність йому висловлювали президент Обама, президент Клінтон і тоді ще майбутній президент США Джозеф Байден І цікавий факт – Йосиф Данко був крім усього професіним фахівцем бібліотечної справи.
Помер Йосиф Данко 9 січня 2021 року на 100 –му році життя.
Вшанувати пам’ять одного з титанів, патріотів Карпатського краю зібралась творча інтелігенція Королівської і Виноградівської територіальних громад, представники громадських організацій. Ініціатори заходу – Голова Закарпатського крайового культурно-освітнього товариства «Просвіта» Павло Федака ( молодший) і та Почесний член товариства – Павло Федака (старший), голова Виноградівського районного товариства «Просвіта» Володимир Щур. Цікавими були спогади давніх друзів – родини Федаків, племінника Йосифа Данко – Юлія Естінка , а також Василя Івашко, Марії Конкіної, Івана Біланчука , Михайла Лісіцкі, Катерини Вашкеба. Власні вірші декламувала учениця Королівської ЗОШ Вікторія Яким. Бібліотекар центральної публічної бібліотеки Катерина Ромушко підготувала чудову презентацію «Останній з могиканів-закарпатців у США» – https://en.calameo.com/read/0062429103269d9e7e8a9
Тут же учасники змогли переглянути розгорнуту книжково- ілюстративну виставку «Краєзнавчий вимір історії» .
Відрадно, що жителі с. Тросник виступили з ініціативою про перейменування однією з вулиць у с. Тросник на вулицю Йосифа Данко . Славне ім’я великого патріота України через сторічча повертається на свою “малу Батьківщину”.

Залишити відповідь