Інформаційна сесія «ВПО: як переселенцям реалізувати право на працю в умовах воєнного стану» в рамках проєкту «Вільнохаб: Працевлаштування».

22 вересня на базі молодіжного хабу “Майстерня ідей” при центральній публічній бібліотеці відбулась інформаційна сесія «ВПО: як переселенцям реалізувати право на працю в умовах воєнного стану» в рамках проєкту «Вільнохаб: Працевлаштування». Мар’яна Кіш- фахівець Виноградівського центру безоплатної правової допомоги інформувала ВПО про те, що варто знати переселенцям про свої права на працю, щоб успішно знайти роботу, отримувати гідну зарплату та інтегруватися на новому місці. Законодавством передбачено працевлаштування внутрішньо переміщених осіб на загальних підставах та проголошено те, що вирішення цього питання знаходиться в пріоритеті в уряді. Центри зайнятості населення залишаються базовими установами, які реалізують державну політику у сфері працевлаштування населення . Проте ВПО не завжди можуть ефективно реалізувати своє право на працю на новому місці. Це може бути обумовлено різними причинами – відсутній факт звільнення на минулому місці роботи, мала кількість вакансій у відповідній місцевості, або взагалі відсутність відповідної роботи тощо. На жаль, без працевлаштування та отримання доходу працівники не можуть забезпечити достатній життєвий рівень для себе і своєї сім’ї. Законодавство вказує на те, що держава створює умови для ефективної зайнятості населення, сприяє працевлаштуванню , підготовці та підвищенню трудової кваліфікації та, за необхідності, забезпечує перепідготовку осіб, вивільнюваних у результаті переходу на ринкову економіку. Проте чи відбувається все саме так у реальності?
Досить часто роботодавці відмовляють у працевлаштуванні ВПО тому, що вони не звільнені з минулого місця роботи. Проговорено ситуацію з ВПО: жінка евакуювався з місцевості, яка була певний час окупована і переїхала ,через безпосередню близькість ведення бойових дій , на безпечну територію та не встигла документально правильно оформити звільнення з роботи. Під час звернення до потенційного роботодавця отримує відмову, тому що є факт того, що з минулого місця роботи не відбулось звільнення. Відповідно до ст. 21 Кодексу законів про працю (далі – КЗпП) працівник має право реалізувати свої здібності шляхом укладення трудового договору на одному або одночасно на декількох підприємствах, в установах, організаціях, якщо інше не передбачено законодавством, колективним договором або угодою сторін. Ця норма безпосередньо передбачає можливість для працівника влаштуватися на роботу одночасно у двох чи більше організаціях та реалізувати своє право на працю. З яких причин роботодавцями на практиці ігнорується така норма? П. Маряна детально розяснила про можливості працевлаштування за сумісництвом посилаючись на постанову КМУ від 3 квітня 1993 року № 245 «Про роботу за сумісництвом працівників державних підприємств, установ і організацій» та наказ Міністерства праці, Міністерства юстиції, Міністерства фінансів від 28 червня 1993 року № 43 «Про затвердження Положення про умови роботи за сумісництвом працівників державних підприємств, установ і організацій»
Часто з об’єктивних причин переміщені особи не мають на руках всі необхідні документи, зокрема і трудову книжку, тому не можуть її надати і такі випадки становлять собою лише перешкоди під час працевлаштування. Водночас потрібно враховувати той факт, що відповідно до вимог законодавства 10.06.2021 трудова діяльність працівника обліковується в електронній формі в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування. В разі відновлення доступу до трудової книжки, записи з дубліката про періоди роботи переносять до оригіналу. На дублікаті вноситься запис: «Дублікат анульовано», що посвідчується печаткою роботодавця за останнім місцем роботи працівника, а дублікат повертається його власнику/ Також роз’яснено механізм компенсації витрат роботодавцю на оплату праці при працевлаштуванні ВПО на період воєнного стану. Основні правила компенсації полягають у тому, що компенсація витрат роботодавцеві надається в розмірі 6700 гривень щомісяця за кожну працевлаштовану особу, за яку роботодавцем сплачується єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування. Загальна тривалість надання компенсації витрат не може перевищувати двох місяців із дня працевлаштування особи. Порядок компенсації передбачено в постанові КМУ від 20 березня 2022 р. № 331, яка встановлює детальні вимоги та порядок її здійснення. Цей аспект є важливою складовою підтримки ВПО і поширюється на кожну працевлаштовану особу на умовах строкового або безстрокового трудового договору (контракту), гіг-контракту і за сумісництвом. У цьому контексті необхідно також знати про новий порядок надання компенсацій роботодавцям за працевлаштування окремих категорій зареєстрованих безробітних, затверджений постановою КМУ від 10 лютого 2023 р. № 124.
Також п. Мар’яна надала індивідуальні юридичні консультації ВПО з різних питань / Учасники інформаційної сесії висловили щиру подяку п. Мар’яні за правові роз’яснення щодо захисту своїх прав та інтересів при працевлаштуванні.
ВільноХаб: працевлаштування» втілюється у межах програми «Мріємо та діємо», яка впроваджується за фінансової підтримки USAID Ukraine — USAID Україна та виконується IREX in Ukraine. @mriemotadiemo,@USAID Ukraine – USAID @irexinukraine

Залишити відповідь